Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Patrol

Kontrole escape room-ów w regionie. Długa lista nieprawidłowości

07.01.2019 15:15 | 11 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:21

Brak dróg ewakuacyjnych i niestosowanie się do przepisów przeciwpożarowych to główne nieprawidłowości stwierdzone w escape room-ach w Rybniku, Wodzisławiu i Raciborzu.

Kontrole escape room-ów w regionie. Długa lista nieprawidłowości
Inspektorzy i strażacy wchodzą na kontrolę do escape roomu w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W regionie trwają kontrole tzw. escape room-ów czyli pokojów zagadek gdzie klienci dobrowolnie godzą się na zamknięcie i dopiero po rozwiązaniu serii łamigłówek mogą się z nich wydostać. Jedna z takich zabaw zakończyła się tragicznie. W piątek, 4 stycznia około godz. 17:00 w jednym z budynków przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie wybuchł pożar, w konsekwencji którego zginęło pięć nastolatek, a jeden mężczyzna został ranny.

Niezwłocznie pod zdarzeniu policjanci z Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji dokonali analizy informacji w Internecie nt. funkcjonujących w Polsce escape room-ów. Zebrane informacje niezwłocznie przekazano do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a ta rozesłała je do poszczególnych komend miejskich i powiatowych. ¬– Na terenie powiatu raciborskiego mamy jeden taki obiekt zlokalizowany przy ulicy Kościuszki w Raciborzu. Został przez nas skontrolowany jeszcze w sobotę – mówi nam młodszy brygadier Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. – Znaleźliśmy kilka elementów, które nie były zgodne z przepisami. Zostały ujęte w protokole z rygorem natychmiastowej wykonalności. Nie były to na tyle rażące nieprawidłowości, które wymagałyby podjęcia decyzji o zamknięciu obiektu – dodaje strażak.

O wiele więcej tego typu punktów, bo aż sześć znajduje się w Rybniku. – Wszystkie zostały skontrolowane w sobotę i niedzielę – mówi młodszy brygadier Bogusław Łabędzki z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. – W jednym escape room-ie, jeden pokój wyłączyliśmy z użytkowania. W każdym miejscu stwierdziliśmy jakieś nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ogólnie tych nieprawidłowości było 24, z czego 15 dotyczyło warunków ewakuacji. Będą wydawane decyzje administracyjne nakładające obowiązek usunięcia tych nieprawidłowości z terminem. Potem sprawdzimy czy rzeczywiście zostały usunięte – tłumaczy Bogusław Łabędzi. W wyłączony z uzytkowania esacpe room-ie przy ulicy Dworcowej strażacy stwierdzili palną ściankę działową oraz zbyt małe przejście, bo liczące 85 na 85 cm.

W Wodzisławiu znajduje się jeden taki obiekt przy ulicy Kubsza. W poniedziałek weszli do niego strażacy i inspektor nadzoru budowlanego. – Kontrola jeszcze trwa. Przeprowadzamy ją według wytycznych przekazanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ­– mówił nam w poniedziałkowe popołudnie Piotr Zamarski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wodzisławiu Śląskim. Właścicielowi brakowało części dokumentów związanych z funkcjonowaniem tego typu pomieszczeń i przeglądem instalacji użytkowych. Jak zapewnił, dokumentacja ma zostac jutro uzupełniona i przedstawiona odpowiednim służbom. Nie odnotowano rażących naruszeń.

(acz)