Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Patrol

Epidemia w komendach w regionie. Na ulice wychodzą policjanci z innych pionów

07.11.2018 13:24 | 19 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:25

W związku z protestem policjantów i masowym wybieraniem przez nich zwolnień lekarskich, postanowiliśmy sprawdzić ilu policjantów brakuje w komendach na dzień 7 listopada. O informacje poprosiliśmy komendy w Wodzisławiu, Raciborzu i Rybniku.

Epidemia w komendach w regionie. Na ulice wychodzą policjanci z innych pionów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy popierasz protestujących policjantów i branie przez nich zwolnienia L4?

W Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu, na dzień 7 listopada w służbie jest 50 policjantów na cały powiat. - Cztery patrole zostały stworzone przez policjantów z innych pionów. Obsługą zdarzeń zajmują się dwa patrole ruchu drogowego - mówi nam komisarz Marta Pydych, rzecznik prasowy KPP w Wodzisławiu Śląskim. Z 277 policjantów zatrudnionych w komendzie, 105 przebywa na zwolnieniach, co daje 38 proc. - Ciągłość służby zostaje zachowana i na nocki choćby dzisiaj mamy 5 policjantów i dwa patrole - zapewnia policjantka.

W Rybniku, w komendzie zatrudnionych jest ponad czterystu polcijantów. - Obecnie na zwolnieniach lekarskich przebywa ponad 37 % funkcjonariuszy ze stanu KMP w Rybniku i podległych komisariatów. Około 73% policjantów z komórek patrolowo-interwencyjnych jest na zwolnieniach lekarskich, natomiast w ruchu drogowym jest to około 61% - przyznaje sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. - Liczba policjantów w służbie ma dynamiczny charakter i często się zmienia. Należy pamiętać, że pełnimy służbę w trybie zmianowym 24 godziny na dobę. Służby w poszczególnych strukturach policyjnych, zależnie od zapotrzebowania są planowane bądź zmieniane w niejednolitych ramach czasowych. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Rybnika i powiatu rybnickiego. Na chwilę obecną patrole do obsługi interwencji i zdarzeń drogowych są w terenie przez całą dobę - dodaje.

Z kolei stan etatowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu wynosi 220 etatów policyjnych. Na chwilę obecną 32 funkcjonariuszy łącznie z całej komendy i dwóch podległych komisariatów policji przebywa na zwolnieniach lekarskich. - W Zespole Patrolowo-Interwencyjnym jest 13 funkcjonariuszy na zwolnieniu lekarskim. Tutaj pragnę zaznaczyć, iż kilku funkcjonariuszy przebywa już na dłuższych zwolnieniach lekarskich, spowodowanych np. urazami powstałymi w służbie podczas interwencji. Ponadto informuję, iż liczba osób przebywających obecnie na zwolnieniu lekarskim może się zmniejszyć ze względu, iż kończy się termin tego zwolnienia - zapewnia nas komisarz Mirosław Szymański, rzecznik prasowy KPP w Raciborzu. Jak mówi, liczba osób przebywających obecnie na zwolnieniach lekarskich nie ma wpływu na pogorszenie się stanu bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza czy też mieszkańców całego powiatu raciborskiego. - Dysponowanie służb następuję w zależności od potrzeby i sytuacji jaka następuję np. jeśli są planowane uroczystości w mieście wówczas liczba patroli jest zwiększona by zapewnić bezpieczeństwo osób biorących udział w imprezie jak również bezpieczeństwo w ruchu drogowym - tłumaczy.

(acz)