Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Koszatka po 100 latach znowu na Opolszczyźnie

28.08.2020 15:41 | 0 komentarzy | d

Prawdziwą sensacją przyrodniczą jest wykrycie koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork, należących w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Poszukiwania małych gryzoni należących do popielicowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym prowadzą pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego. Leśnicy wraz z naukowcami podejmują działania, by chronić ten cenny gatunek.

Koszatka po 100 latach znowu na Opolszczyźnie
Koszatka, fot. G. Hebda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To prawdziwy rarytas dla przyrodników, występujący w kraju jedynie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski oraz w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Odkrycia koszatki na terenie Opolszczyzny po stu latach dokonano na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym – pracami kieruje dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. Biolodzy z UO wykryli także wpisaną do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - popielicę – chroniony gatunek, aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku.

Odkrycie koszatki jest tym bardziej sensacyjne, że ostatnie stwierdzenie koszatki w województwie opolskim datowane jest na 100 lat wstecz. Wykazane w Polskiej Czerwonej Księdze stanowisko koszatki na naszym terenie zostało opisane jako potwierdzone w latach 1901 - 1975, jednak szczegółowe informacje od krakowskiego naukowca wskazują, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w.

Prace badawcze w Stobrawskim Parku Krajobrazowym potrwają do października. Naukowcy liczą na okrycie jeszcze niejednego stanowiska popielicy a może i koszatki.

Odkrycie jest efektem badań prowadzonych przez pracowników Instytutu Biologii na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Kluczbork oraz Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych.


Koszatka leśna: gatunek zasiedla dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, obfitością dziennych schronień, jakimi są naturalne dziuple, podszyt czy duże zwarcia koron. Koszatka to prawdziwy śpioch, hibernujący czasem ponad 6 miesięcy. Bardzo niechętnie schodzi na ziemię, większość życia spędzając wysoko w koronach drzew.

źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach