Mocne i słabe strony powiatu Opawa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Mocne strony
- Trwały wzrost liczby mieszkańców z wyższym wykształceniem.
- Bogata różnorodna oferta instytucji edukacyjnych – szkół podstawowych i średnich. Miasto Opawa jest siedzibą Uniwersytetu Śląskiego.
- Wystarczająca liczba wolnych sił pracowniczych z umiarkowanymi wymaganiami płacowymi.
- Swobodny ruch osób na rynku pracowniczym UE.
- Wygodna lokalizacja powiatu w bliskości granicy państwowej z Polską.
- Wielkie zasoby żwirów, piasków, łupków.
- Strefa ekonomiczna Bolatice, która oferuje 16 hektarów ziemi.
- Różnorodność struktury pracodawców z punktu widzenia wielkości, własności, ale i przedmiotu działalności gospodarczej i asortymentu produktów, jednostki ze sobą wzajemnie praktycznie nie konkurują.
- Struktura własnościowa pracodawców, głównie powiązanych z miejscem swojej działalności gospodarczej poprzez różne związki (wzajemnie korzystne powiązania handlowe pomiędzy miejscowymi firmami minimalizujące koszty transportu – dostawy opakowań, cukru, mąki, produktów rolniczych…).
- Firmy z zagranicznymi właścicielami z jakościowym programem socjalnym, z opieką nad rozwojem pracowników, z wyższymi pensjami, na przykład Teva Czech Industries s.r.o., Model Obaly a.s., Opavia-LU a.s.
Słabe strony
- Niewystarczająca infrastruktura komunikacyjna. Absencja odpowiedniego połączenia drogowego z Ostrawą i z europejską siecią autostradową, co jest przeszkodą dla większego napływu potencjalnych inwestorów i dynamicznego rozwoju niektórych działalności gospodarczych.
- Starzenie się mieszkańców powiatu Opawa.
- Niski poziom płac mieszkańców w ramach RCz.
- Gorsza jakość środowiska naturalnego, przede wszystkim powietrza.
- Niewystarczające możliwości na tworzenie nowych miejsc pracy.