Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przemysł maszynowy ciągnie Opawsko do góry

25.09.2013 09:56 | 0 komentarzy | OQL

Przemysł maszynowy jest dla Republiki Czeskiej kluczową i najbardziej tradycyjną gałęzią gospodarki narodowej. Potwierdza to także fakt, iż zakłady przemysłu maszynowego znajdują się na terenie całego kraju i zatrudniają największą liczbę pracowników w ramach całego przemysłu. Ważną pozycję przemysłu maszynowego Opawa potwierdza podwójnie. Przemysł ten ma w tutejszym powiecie bardzo długą tradycję i na pewno nie ma się czego wstydzić także dzisiaj.

Przemysł maszynowy ciągnie Opawsko do góry
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Firmy przemysłu maszynowego to najwięksi pracodawcy regionu

Właśnie firmy przemysłu maszynowego są w powiecie Opawa największymi i najważniejszymi pracodawcami. Liczby mówią za siebie.

Według „Sprawozdania o sytuacji na rynku pracy w powiecie Opawa za 2012 rok”, które wydał Urząd Pracy Opawa, największa liczba pracowników powiatu pracuje w firmach przemysłu przetwórczego, konkretnie 14.159 osób, więc 42,1% ogółu. Z tego najwięcej w dwóch poddziedzinach, jakimi są: produkcja podstawowych metali, przeróbki hutnicze i odlewnictwo oraz produkcja konstrukcji metalowych i towarów metalowych (oprócz maszyn i urządzeń) (3.166 osób), i produkcja maszyn i urządzeń (2.495 osób). Przy produkcji komputerów i urządzeń elektronicznych pracowały 204 osoby, przy produkcji urządzeń elektrycznych 472 osoby, a przy produkcji środków komunikacji 289 pracowników.

Na terenie Opawska i Hulczyńska znajdziemy dzisiaj wielkie spółki przemysłu maszynowego, których początki działalności sięgają aż XIX wieku. Są tutaj zakłady, które wcześniej specjalizowały się tylko w produkcji urządzeń górniczych, ale dziś uzupełniły swoją produkcję na przykład o dźwigi hydrauliczne, walce, prasy czy skrzynie biegów. Znajdziemy tutaj także firmy, które koncentrują się na produkcji części do produktów elektromechanicznych, układów zamykających, ale i spółki, które dostarczają części do przemysłu samochodowego i wytłoczki techniczne, przedsiębiorstwa produkujące okucia zabezpieczające, do drzwi, okien czy inne okucia specjalne. Nie możemy zapomnieć też o firmach, które dostarczają maszyny i urządzenia do obróbki rur i prętów dla przemysłu stalowego i przetwórczego, czy urządzenia do transportu i podnoszenia ciężarów. Są także firmy zajmujące się produkcją i montażem konstrukcji stalowych i hal. Ponad 60-letnią tradycję ma tutaj produkcja szerokiego asortymentu urządzeń górniczych dla wszystkich warunków wydobycia w kopalniach głębinowych.

Tradycją Opawska jest produkcja armatur

W powiecie Opawa nie brakuje wielkich i małych „armaturek” czyli firm zajmujących się produkcją armatur przemysłowych, produkujących części do maszyn, przyrządów, urządzeń technicznych, pomocniczych i urządzeń sterujących do przewodów rurowych do materiałów ciekłych, czy do zbrojenia elementów nośnych w budownictwie.

Sama Opawa może pochwalić się jedną znaczącą „armaturką” z 50-letnią tradycją, która ma własny dział rozwoju i badań doświadczalnych, a której asortyment tworzą armatury ze stali węglowej, stopowej i nierdzewnej. Chodzi o armatury wysokociśnieniowe, nierdzewne, armatury dla energetyki jądrowej, zawory, zawory zwrotne, szybkozamykające, odmulające i separujące, zasuwy, klapy zwrotne, zawory kulowe, poziomomierze. Oferuje również rozwój i przystosowywanie armatur dla aplikacji specjalnych i z materiałów specjalnych.

Na Hulczyńsku mają siedzibę dwie kolejne wielkie „armaturki”, obie w miasteczku Dolní Benešov. Początki pierwszej tutejszej spółki sięgają końca XIX wieku, kiedy powstał tutaj zakład do przetwórstwa drewna. Z biegiem czasu doszło do rozszerzenia produkcji o kuźnię, odlewnię i ślusarnię. W 1947 roku rozpoczęto produkcję armatur przemysłowych, których zakład ciągle jest czołowym producentem. Głównym profilem produkcyjnym spółki są zawory kulowe, zasuwy, klapy i zawory produkowane według norm ČSN, API, ANSI, DIN i GOST. Spółka produkuje także specjalistyczne armatury przeznaczone do instalacji w energetyce jądrowej. Produkowane przez nią wyroby są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak: transport i przetwórstwo ropy, transport, dystrybucja i przetwórstwo gazu, energetyka jądrowa i klasyczna, ciepłownictwo i sieci ciepłownicze oraz wodociągowe.

Z kolei druga „armaturka” z D. Benešova obsługuje dziś prawie 40% rynku krajowego, Jej roczna produkcja to około 80 tysięcy armatur i 500 tysięcy pozycji wyrobów hutniczych. Profil produkcji firmy bazuje na kilku filarach: zawory kulowe, armatury hutnicze, zamykające klapy motylkowe, specjalistyczne klapy zwrotne dla turbin i klapy zwrotne w wykonaniu metal-metal oraz armatury dla energetyki klasycznej i jądrowej.