Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z psem

19.04.2021 12:15 | 0 komentarzy | (s)

Jak w ciekawy sposób zaaranżować wspólne chwile z psem? Niżej przedstawiamy formy aktywności, w których pupil może ci towarzyszyć. W ten sposób nie dość, że sprawisz mu przyjemność i dostarczysz radości, to dodatkowo zapewnisz sobie i jemu dawkę ruchu, niezbędną do zachowania zdrowia.

Ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu z psem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spacer po lesie

Każdego dnia należy wygospodarować czas na spacery z psem. Ciekawą alternatywą dla znanych już tras będzie wypad do lasu. Dłuższy spacer w naturalnej scenerii z pewnością przypadnie do gustu psiakowi, ale i dla ciebie będzie okazją do wytchnienia i zrelaksowania się. Dlaczego las? W lesie czeka na pupila mnóstwo zapachów, urozmaicony teren, wiele ciekawych zakątków, przestrzeń do poluzowania smyczy i zapewnienia nieco większej swobody. Pamiętaj jednak, aby nie puszczać psa luzem. Istnieje ryzyko spotkania innych zwierząt, za którymi może pogonić. Ważne jest też zabezpieczenie psa na wypadek kleszczy. Pasożyty te roznosić mogą liczne niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia choroby. W sklepach zoologicznych spotkać można rozmaite formy profilaktyki przed nimi. Wielu psich pupili decyduje się na specjalne obroże. Ciekawą propozycją są też krople, np. Frontline, o których więcej możesz przeczytać na stronie internetowej fera.pl/frontline-spot-on-m-1szt-psy-10-20-kg.html. Taka ochrona przyda się nie tylko na wyjścia do lasu, ale i podczas spacerowania po parku, łące czy nawet po osiedlu, gdyż kleszcze zaatakować mogą wszędzie.

Dog frisbee

Ciekawym sposobem na wspólne spędzenie czasu z psem jest dog frisbee, które polega na rzucaniu dyskiem przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Możesz bawić się w ten sposób z pupilem na zasadzie zwykłego aportowania, lecz istnieje wiele dyscyplin dog frisbee, opierających się na konkretnych zasadach. Oto wybrane z nich:

  • timetrial – polega na wykonaniu w jak najkrótszym czasie dwóch rzutów na odległość 20 m,
  • superminidistance – pies musi złapać dysk na specjalnie wyznaczonym polu, poza tym, jeśli bierze udział w zawodach, to otrzymuje dodatkowe punkty za technikę łapania, tj. z oderwanymi od ziemi wszystkimi łapami,
  • freestyle – rzucanie i łapanie dysku z użyciem różnych technik, w rytm muzyki, ze swego rodzaju układem choreograficzny, np. z odbiciami od ciała opiekuna, przeskokami przez jego ciało, saltami i innymi elementami.

Siłowanie się z psem

Psy bardzo lubią zabawę w przeciąganie. Do siłowania się wykorzystać można wiele przedmiotów. W sklepie internetowym wybierać można spośród mnóstwa lin, sznurów, ringo, które dostosowane są do masy ciała pupila, a zatem i do jego siły. Chihuahua nie zmieści w pysku dużego sznurka, a husky może zadławić się za małą zabawką. Ważna jest też technika zabawy. Najlepsze są płynne, poziome ruchy. Nie muszą być mocne. Zadaniem psa jest szarpanie zabawką. Zabronione jest wykonywanie pionowych ruchów, czyli podnoszenie psa na zabawce. W czasie siłowania się można usłyszeć powarkiwania – to potwierdzenie, że psiak świetnie się bawi. Takie odgłosy są oznaką podniecenia, a nie złości. Przeciąganie to część łańcucha łowieckiego i jak inne zachowania związane z polowaniem nie ma nic wspólnego z agresją. Nie należy upatrywać w nim też żadnych podtekstów związanych z dominacją czy ustalaniem hierarchii.

To tylko wybrane sposoby na wspólne chwile z psem. Ciekawych pomysłów jest znacznie więcej, np. wycieczka za miasto, pływanie, jazda na rolkach, bieganie, psie spotkanie w parku, jazda na rowerze. Zaplanuj aktywność w towarzystwie pupila – z pewnością okaże się on doskonałym towarzyszem.

Materiał zewnętrzny