Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Kolimator - niezbędny towarzysz podczas airsoftowej rozgrywki?

19.04.2021 10:30 | 0 komentarzy | (s)

Kolimator, czyli po prostu celownik kolimatorowy stał się już niemal obowiązkowym oprzyrządowaniem każdego uczestnika gier airsoftowych. Dlaczego warto postawić na to urządzenie i jakie korzyści płyną z użytkowania kolimatora ASG?

Kolimator - niezbędny towarzysz podczas airsoftowej rozgrywki?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak działa celownik kolimatorowy?

Podczas rozgrywek airsoftowych o zwycięstwie często przesądzają sekundy. W związku z tym liczy się tu precyzja strzału, którą zapewnia właśnie kolimator. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie docenia coraz więcej graczy. Jak działa taki celownik kolimatorowy? 

Wykorzystuje on zjawisko kolimacji, które pomaga w uzyskaniu wiązki światła o niskiej rozbieżności. Tym samym gracz otrzymuje konkretny punkt celowniczy, który pozwala mu w sposób szybki i precyzyjny namierzenie danego celu podczas rozgrywki airsoft. 

W jakich warunkach sprawdzi się kolimator asg?

Jednak aby celownik kolimatorowy spełni swoje zadanie jak najlepiej, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań i znaleźć na nie odpowiedź. W jakich warunkach najczęściej odbywają się symulowane walki, w których uczestniczysz? Z jakiego rodzaju broni korzystasz - czy jest to karabin snajperski a może karabinek maszynowy? Częściej bierzesz udział w walkach w zwarciu na ograniczonej przestrzeni, czy raczej szukasz celu z daleka na rozległym terenie?

To właśnie od tych warunków zależeć będzie to, na jaki kolimator powinieneś się zdecydować. Na rynku obecnie są dostępne przeróżne urządzenia tego typu (kolimatory holograficzne oraz typu reflex), co sprawia, że z łatwością dobierzesz ten, który najlepiej sprawdzi się w określonych okolicznościach.

Już dziś wiesz, że rozgrywki airsoftowe najczęściej prowadzisz w trudnych warunkach? W takim razie postaw na  wzmocnioną konstrukcję z aluminium, jak na przykład celownik kolimatorowy HD118 od PCS. Umożliwi ci on szybkie namierzenie celu bez konieczności zamykania drugiego oka, co sprawdza się szczególnie w walkach w zwarciu. 

Poza tym przy rozgrywkach prowadzonych na otwartym terenie, przyda ci się osłona na celownik kolimatorowy, czyli tak zwany killflash. Nie tylko ochroni on urządzenie przed uszkodzeniem, ale zapobiegnie też odbijaniu się słonecznego światła, które mogłoby zdradzić twoją pozycję.  

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu celownika kolimatorowego?

Jest też kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru kolimatora:

  • jak jasna jest plamka kolimatora oraz, czy została odpowiednio wyzerowana,
  • czy posiada on dodatkowe pokrętła z podziałką, które umożliwiają jeszcze precyzyjniejsze ustawienie punktu celowniczego,
  • czy istnieje możliwość regulacji jasności plamki oraz zmiany jej kształtu.

Dobry celownik kolimatorowy będzie łączył w sobie te cechy, dzięki czemu sprawdzi się niemal w każdych warunkach. Uniwersalne rozwiązanie na każdą okoliczność przyniesie ci jeszcze więcej radości z airsoftowych rozgrywek, ponieważ niezależnie od odgrywanego scenariusza, będziesz w stanie wykorzystać potencjał zakupionego kolimatora.

Kolimatory wśród wielbicieli replik broni i airsoftowych gier nie bez powodu stały się dziś tak popularne. Pozwalają one na jeszcze precyzyjniejsze namierzanie, niezależnie od warunków w których prowadzona jest gra oraz używanej repliki. Do każdej rozgrywki wprowadzają też więcej dynamiki i sprawiają, że każda symulowana walka obfituje w dodatkowe emocje.

Materiał zewnętrzny