Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Nauka, zabawa i doświadczenia, czyli Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

13.01.2019 23:40 | 0 komentarzy | (q)

Od 12 stycznia trwa 3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. W niedzielę Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziło tysiące osób – głównie rodzin z dziećmi zainteresowanych nauką.

Nauka, zabawa i doświadczenia, czyli Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na gości czekało szereg atrakcji i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki), debiutująca w ramach ŚFN strefa kosmiczna (jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich), strefa sportu, strefa dziecka (której będzie w tym roku towarzyszyć po raz pierwszy bawialnia dla najmłodszych dzieci, a w niej profesjonalni opiekunowie i animatorzy), strefa e-sportu czy – co stanowi absolutną nowość – strefa laserowych pokazów naukowych.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u została zagospodarowana na potrzeby ŚFN.

W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskali prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, są dostępne w zakładce „Dla odwiedzających”. W poniedziałek 14 stycznia Festiwalu swe podwoje otworzy już o godz. 8.00, a zakończenie zaplanowano na godz. 18.00.

Misją festiwalu jest współtworzenie społeczeństwa wiedzy. Inspirując ciekawość poznawczą u ludzi w każdym wieku Festiwal chce budować szerokie zainteresowania nauką, szacunek dla badaczy oraz ich dokonań. Wydarzenie ma rozwijać świadomość korzyści, jakie społeczeństwo czerpie z badań naukowych, a szczególnie potwierdzić i wzmocnić u mieszkańców Śląska poczucie dumy i pożytku z posiadania na terenie województwa znakomitych ośrodków akademickich oraz z ich wkładu w światową naukę. Drogą do osiągnięcia tych celów jest czynne uczestnictwo, ponieważ widzimy to jasno, że zaangażowania uczestników festiwalu w poznawanie nauki powstaje dzięki ich aktywnemu udziałowi w pokazach, eksperymentach, prezentacjach, wykładach i rozmowach.

Na czas festiwalu organizatorzy chcą wyprowadzić naukę z sal wykładowych i laboratoriów, poza mury uniwersytetów, do gościnnej siedziby Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, do Teatru Śląskiego, ale także na ulice, do parków, muzeów i galerii.

Aneta Czarnocka-Kanik