Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Budują ścieżkę rowerową na torowisku

27.11.2017 08:57 | 8 komentarzy | art

Rozpoczęła się budowa transgranicznej ścieżki rowerowej, która ma połączyć Zebrzydowice, Jastrzębie Zdrój, Godów i czeską Karvinę oraz Petrovice w ramach projektu „Żelazny szlak rowerowy”.

Budują ścieżkę rowerową na torowisku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy etap ścieżki rowerowej powstaje właśnie w Godowie, który jest liderem projektu. Ścieżka rowerowa obecnie budowana jest na odcinku od Szotkowic do ul. 1 Maja w Godowie, w szlaku dawnej linii kolejowej nr 159. Odcinek ten będzie miał 2,8 km długości, a koszt jego budowy wyniesie bagatela 2,9 mln zł (część kosztów inwestycji pokryje Unia Europejska). Choć prace, polegające na wyrównaniu podłoża rozpoczęły się już teraz, to większość robót zostanie wykonana w przyszłym roku. Wtedy ścieżka zostanie utwardzona specjalnym materiałem, twardym, ale o strukturze gąbki, przepuszczającym w głąb nawierzchni wodę, po to by nie trzeba było robić odwodnienia. Ponadto powstaną przejazdy przez drogi publiczne i gruntowe.

Tymczasem Godów, wraz z partnerami projektu przymierza się już do drugiego etapu. W jego ramach ma powstać kolejny odcinek ścieżki – od ul. Powstańców w Łaziskach do ul. Dworcowej w Łaziskach. Fragment ten będzie więc pomijać teren dawnego dworca kolejowego w Godowie. - Na razie tego terenu jeszcze nie przejęliśmy, choć ciągle nad tym pracujemy. Rowerzyści w przyszłości będą mogli skorzystać z przejazdu ul. Olszyńską i Młyńską, do dalszego odcinka ścieżki rowerowej – tłumaczy Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

Ostatecznie w ramach projektu ma powstać pętla o długości 28 km, na terenie 5 gmin, w tym zawierająca około 5,5 km nowych ścieżek rowerowych oraz 21 km tras rowerowych oznaczonych w ramach szlaku.

(art)