Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

O fotografii z Tomaszem Tomaszewskim w Jastrzębiu-Zdroju

02.07.2017 13:04 | 0 komentarzy | (q)

Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers, ekspert fotografii prasowej. Ikona i legenda polskiej fotografii – Tomasz Tomaszewski odwiedził Jastrzębie-Zdrój na zaproszenie Stowarzyszenia Jastrzębski Klub Fotograficzny Niezależni oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

O fotografii z Tomaszem Tomaszewskim w Jastrzębiu-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jego fotografie były publikowane m.in. w National Geographic Magazine, New York Times, Time, Elle czy Vogue. Autor książek takich jak „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „W poszukiwaniu Ameryki” (tekst Małgorzata Niezabitowska), „Cyganie – inni ludzie tacy jak my”, „Rzut beretem” czy „To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara”. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. W końcu laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych, a także współpracownik i główny konsultant polskiej edycji magazynu National Geographic USA.

W piątkowe popołudnie w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej Tomasz Tomaszewski poprowadził otwarte spotkanie autorskie z mieszkańcami pod zagadkowym tytułem „Jak być ogniem, a nie ćmą”. W pierwszej części Tomaszewski tłumaczył na czym polega różnica pomiędzy zdjęciem a fotografią, co takiego sprawia, że niektóre fotografie zostają zapamiętane na długo, a o innych zapominamy po paru sekundach, i wreszcie czemu tak naprawdę ma służyć fotografia. Następnie odbył się pokaz slajdów, podczas którego fotograf prezentując swe prace opowiadał o kulisach ich powstawania, specyfice tego zawodu, a wszystko to okraszone było dozą wyjątkowego poczucia humoru.

W sobotę, 1 lipca, także w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbyły się warsztaty fotograficzne z reportażu „Wszystko może być wszystkim”. Tomasz Tomaszewski uczył licznie zgromadzonych adeptów tej formy sztuki tego czym jest dobry reportaż i co się na niego składa. Poprowadził także część praktyczną związaną z edycją fotografii, czyli jednym z najtrudniejszych etapów budowania reportażu. „Wisienką na torcie” był przegląd portfolio niektórych uczestników.

Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny Niezależni oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju dziękuje serdecznie wszystkim przybyłym za uczestnictwo zarówno w spotkaniu jak i warsztatach. Z uwagi na ogromne zainteresowanie kolejnym spotkaniem z Tomaszem Tomaszewskim już dziś informujemy, iż będziemy czynić starania o to, by jesienią tego roku fotograf ponownie zawitał do naszego miasta. O tym będziemy informować na bieżąco na naszym profilu FB.

Warsztaty „Wszystko może być wszystkim” zostały dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Aneta Czarnocka-Kanik