Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Czy Racibórz, Rybnik lub Wodzisław zostaną świetlną stolicę Polski?

14.12.2015 07:30 | 0 komentarzy | (q)

Już po raz siódmy startuje świąteczna akcja „Świeć się z Energą”, w której wybierane są najpiękniej oświetlone polskie miasta. Kto w tym roku zwycięży w zimowej zabawie i zdobędzie nagrodę główną na dobroczynny cel w swoim mieście? Na zwycięzcę ogólnopolskiego czeka energooszczędny sprzęt AGD  wartości 50 000 tysięcy złotych, zaś na mistrza regionu o wartości 10.000 zł. Racibórz, Rybnik, a może Wodzisław? Mieszkańcy którego miasta w województwie śląskim nie będą mieli sobie równych w głosowaniu? Lokalna rywalizacja rozświetlonych miast właśnie wystartowała.

Czy Racibórz, Rybnik lub Wodzisław zostaną świetlną stolicę Polski?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z początkiem grudnia miasta w całej Polsce przemieniają się w lokalne ambasady świątecznego nastroju. Ulice, place i skwery mienią się kolorowymi światełkami, przyciągając rzesze mieszkańców i turystów. W takiej scenerii spacery nawet przy minusowej temperaturze nikomu nie straszne! To również doskonały czas na konkursowe starcie w kolejnej edycji ogólnopolskiej świątecznej zabawy. W ubiegłym roku województwo śląskie było reprezentowane w finale przez Bielsko-Białą, która o miejsce w czołówce najpiękniej oświetlonych miast w Polsce walczyła z Mysłowicami i Imielinem. Czy powtórzy swój sukces w tegorocznej edycji?

Promowanie przez pomaganie

Grupa Energa już po raz siódmy w ramach projektu „Świeć się z Energą” organizuje Plebiscyt Miast, w którym zostanie wybrana najpiękniej świątecznie oświetlona miejscowość w Polsce. Aby zgłosić miasto do udziału w konkursie wystarczy że jego przedstawiciele (np. urząd miasta) prześlą zdjęcia prezentujące kandydaturę i jego świąteczne iluminacje.

Możliwość rywalizacji o tytuły i charytatywną nagrodę od kilku już lat dodatkowo mobilizuje miasta do dekorowania swoich ulic i deptaków świątecznymi ozdobami. Udział w „Świeć się z Energą” to dla miasta nie tylko okazja do pochwalenia się swoimi świetlnymi iluminacjami, to przede wszystkim sposób na rozbudzenie lokalnego patriotyzmu oraz szansa na pomoc jego najbardziej potrzebujących mieszkańców.

– Magia Świat to nie tylko kolorowe, świetliste dekoracje. To przede wszystkim czas, w którym chętniej angażujemy się w akcje charytatywne i chcemy dzielić się tym, co mamy. Dlatego w naszym konkursie wyróżniając miasta za ich iluminacje, tak naprawdę nagradzamy placówki i instytucje niosące w tych miejscowościach pomoc innym.  W tym roku udało nam się na ten cel przeznaczyć łącznie aż 200 tysięcy złotych i liczymy na to, że energooszczędny sprzęt AGD, który trafi do 16 miast z całej Polski, będzie długie lata służył obdarowanym domom dziecka lub innym potrzebującym osobom – mówi Jarosław Kozłowski, koordynator projektu „Świeć Się z Energą".

Sprzęt energooszczędny otrzyma każde miasto, które znajdzie się w gronie 16 zwycięzców z regionu. To właśnie wyróżnione miejscowości samodzielnie wskażą instytucje, którym ta nagroda przyda się najbardziej oraz zadecydują, jakiego rodzaju mają to być urządzenia.

Nową „świetlną stolicę Polski” poznamy w styczniu

W poprzedniej edycji do konkursu zgłosiło się aż 228 miast! Na ostatniej prostej zwyciężył Połczyn-Zdrój. Łącznie oddano na niego 35 900 głosów. Bielsko-Biała – czyli finałowa wizytówka śląskiego, ostatecznie znalazła się na 3. miejscu. Które miasto będzie górą w tegorocznych, świątecznych zmaganiach? Czy tytuł trafi do reprezentanta z śląskiego? Okaże się już 26 stycznia.

Do tego czasu miasta zmierzą się ze sobą w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Najpierw z każdego województwa zostaje wyłoniony jeden zwycięzca – zdobywca tytułu Najpiękniej Rozświetlonego Świątecznie Miasta w województwie, do którego trafi nagroda o wartości 10 000 zł. Jednak prawdziwe emocje towarzyszyć będą uczestnikom zabawy w finale ogólnopolskim, do którego automatycznie trafi 16 miast z najlepszymi wynikami z pierwszej tury. W drugim, ostatnim etapie, rywalizować będą o tytuł „świetlnej stolicy Polski” i nagrodę główną o wartości 50 000 zł.

O tym, kto wygra w obu etapach zadecydują głosujący, którzy oddają swoje głosy na stronach www 16 dzienników lokalnych (za pośrednictwem strony www, Facebooka lub wysyłając SMS-y). Głosy można oddawać codziennie, dlatego zaangażowanie i aktywizacja głosujących przez cały okres trwania zabawy jest bardzo istotne. Warto promować swoja kandydaturę, prezentować ją na zdjęciach najlepiej oddających magiczny klimat miasta, mobilizować i zachęcać do głosowania zarówno mieszkańców, jak i sympatyków miasta. Przez blisko dwa miesiące trwania zabawy można będzie podziwiać albumy miast-kandydatów zamieszczane m.in. na stronie SwiecSie.pl i oceniać kreatywność twórców świątecznych iluminacji.

„Świeć się z Energą” to zmagania w trzech kategoriach. W ogólnopolskim plebiscycie miast po raz kolejny wybierzemy najpiękniej w Polsce oświetloną świątecznie miejscowość. W dodatkowym plebiscycie nagrodzimy również najlepiej udekorowaną galerię handlową, zaś w indywidualnym konkursie fotograficznym autorów tych zdjęć, które najpełniej oddadzą charakter świąt i świetlnych iluminacji. Zwyciężą ci, którzy zdobędą najwięcej głosów Internautów i jury. Jego przewodniczącą jest Lidia Popiel – znana fotografka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Harmonogram „Świeć się z Energą”

Etap regionalny:

Przyjmowanie zgłoszeń: 4 grudnia – 6 stycznia

Głosowanie: 11 grudnia – 11 stycznia

Ogłoszenie zwycięzców etapu regionalnego: 15 stycznia

Etap ogólnopolski:

Głosowanie: 15 stycznia – 25 stycznia

Ogłoszenie zwycięzców: 26 stycznia