Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Kultura

50 lecie Grupy bez Nazwy w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]

26.11.2021 20:27 | 1 komentarz | tom

W piątkowy wieczór Grupa bez Nazwy świętowała swój jubileusz koncertem w Raciborskim Centrum Kultury. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory w wykonaniu jubilatów, jak i zaproszonych gości: Agnieszki Kawulok wraz z Jarosławem Hanikiem oraz Silesian Jazz Daughters z Adamem Jarzmikiem. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa IPN-u pt. Leopold Tyrmand - o stylu bycia w „kontrze”, a także spotkanie z jej autorem Mikołajem Wolskim.

50 lecie Grupy bez Nazwy w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

GRUPA BEZ NAZWY

Powstała w 1970 roku w świetlicy Cukrowni Racibórz z inicjatywy kierownika tej placówki – Huberta Pacharzyny, a także M. Kempanowskiego i J. Tyszkiewicza. Po reaktywacji w D.K. „Strzecha” zespół tworzyli: Jan Szymków (trąbka), Jerzy Pistelok (saksofon tenorowy i klarnet), Jan Ploch (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Marek Nowacki (perkusja) i Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe). Zespół w swojej historii nagrał kilka audycji w Radiu Opole, występował w TV Katowice, nagrał płytę jubileuszową, koncertował w kraju i za granicą w Czechach, Niemczech i na Słowacji. W 2009 roku odeszli na zawsze Antoni -Kucznierz i Jan Szymków, w 2010 roku Jerzy Pistelok, zaś w 2016 roku Jan Ploch.

Grupa Bez Nazwy w składzie: Stefan Konopnicki – bas, Tadeusz Widota – perkusja, Jan Latka – klawisz, Krzysztof Fulneczek – gitara, Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal, Agnieszka Kawulok - wokal. W repertuarze grupy znajdują się największe standardy jazzowe, zarówno instrumentalne jak i instrumentalno-wokalne.

AGNIESZKA KAWULOK

Wokalistka, pedagog. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej o specjalności wokalistyka jazzowa. Laureatka znaczących festiwali muzycznych w dziedzinie piosenki poetyckiej, artystycznej, filmowej. Koncertując z wieloma formacjami w kraju i za granicą, najbardziej lubuje się w minimalizmie wykonawczym, najchętniej muzykując w towarzystwie fortepianu lub gitary. W przeszłości wokalistka raciborskiego zespołu wokalnego Miraż, aktualnie współpracuje z raciborską Grupą Bez Nazwy.

JAROSŁAW HANIK

Pianista jazzowy, aranżer, akompaniator, pedagog, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Członek międzynarodowego stowarzyszenia nauczycieli śpiewu International Voice Teacher Of Mix. Jako pianista koncertował w Brazylii, Urugwaju, Argentynie, Chile, Izraelu, Chinach, Francji, Niemczech, Czechach, Węgrzech. Współpracuje lub współpracował z wieloma różnymi formacjami muzycznymi, m.in. z Wojciechem Brzezińskim, Omniris Casuso, Katarzyną Groniec, Pauliną Kujawską, Marią Meyer, Justyną Motylską, Edi Sanchezem, Renatą Przemyk, Magdą Steczkowską, Basią Stępniak-Wilk, Grzegorzem Turnauem, Jadwigą Wrońską, Teatrem Powszechnym w Radomiu.

SILESIAN JAZZ DAUGHTERS

(Podczas piątkowego koncertu Agnieszka Kawulok wyjątkowo zastąpiła Alicję Ploch-Burdę)

(Podczas piątkowego koncertu Agnieszka Kawulok wyjątkowo zastąpiła Alicję Ploch-Burdę)
To zespół, w skład którego wchodzą niezwykle uzdolnione a do tego świetnie prezentujące się na scenie wokalistki: Alicja Ploch-Burda, Joanna Skowyra, Paulina Świerczek. W ich żyłach płynie jazz i swing, czego wyraz dają podczas swoich koncertów.

Tercet zawiązał się przy Raciborskim Centrum Kultury w styczniu 2021 roku, a już po kilku miesiącach wystartował w pierwszych przesłuchaniach- a dokładnie w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Mikrofon Siemiona” w Siemianowicach Śląskich. Wokalistki zdobyły 1 miejsce, otrzymując główną nagrodę. Zespół tworzą trzy wspaniałe wokalistki, śpiewające w trzygłosie i brzmiące jak jeden głos. W ich repertuarze znajdują się światowe i polskie utwory w jazzowych i swingowych aranżacjach Adama Jarzmika tj. Natural women A. Franklin, All about that bass M. Trainor, It don't mean a thing D. Ellingtona, Sway D. Martina, Pod papugami Cz. Niemena, Ludzkie gadanie M. Rodowicz czy też Rum and coca-cola i Bei mir bist Du Schoen z repertuaru The Andrew Sisters. Niektóre z aranżacji są tak zaskakujące, że trudno rozpoznać oryginalne wersje. Nawet niemiecki szlagier „Atemlos” został poddany transformacji na jazzową i swingową nutę.

ADAM JARZMIK

Urodził się 10.07.1990 roku w Gliwicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego oraz kompozycji i aranżacji. Od 2015 roku pedagog tejże uczelni. Jako 17-latek zadebiutował na festiwalu „Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie" ze swoim kwartetem. Największy wpływ na profesjonalną drogę artystyczną pianisty miał okres studiów o specjalności „Kompozycja i Aranżacja". Założył on wówczas swój autorski zespół „Adam Jarzmik Quintet", którego efekty intensywnej i twórczej pracy zostały nagrodzone na wszystkich festiwalach i konkursach jazzowych w Polsce. Wynikiem tej działalności są trzy albumy „Euphoria"(Audio Cave), „Live At Radio Katowice"(Jazz Forum) oraz „On The Way Home" (Audio Cave) z gościnnym udziałem nowojorskiego gitarzysty Mike'a Moreno. W ankiecie Jazz Top 2017 magazynu JazzForum wyróżniony w dwóch kategoriach „Nowa Nadzieja- zespół" i „Nowa Nadzieja- muzyk". Kierownik artystyczny projektów „Amy Winehouse Symfoniczni-e" oraz „Integracja Malowana Dźwiękiem". W swej dotychczasowej karierze koncertował m.in Nowym Yorku, Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Anglii, Czechach, Litwie, Ukrainie, Niemczech i Serbii"

WYSTAWA: „ LEOPOLD TYRMAND – o stylu bycia w „kontrze”

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Autorami scenariusza wystawy są: Mikołaj Wolski z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Adrian Rams z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wystawa będzie prezentowana do połowy grudnia 2021 r.