Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Kultura

Święta Wyspa. Gdzie leży i kto na niej mieszka?

17.06.2021 09:51 | 0 komentarzy | ż

17 czerwca w Izbie Regionalnej w Krzanowicach odbędzie się spotkanie z antropolożką i podróżniczką Kalą Dobosz.

Święta Wyspa. Gdzie leży i kto na niej mieszka?
Sri Lanka to piękny kraj, który przez lata był areną krwawych konfliktów wewnętrznych (fot. z arch. Kali Lubosz).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Podczas spotkania będziemy gościć antropolożkę Kalę Dobosz, która od dwunastu lat zajmuje się kulturą i ludnością Sri Lanki. Nazwa Sri Lanka oznacza "świętą wyspę" - informuje Marian Wasiczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach.

Tysiące mieszkańców Europy co roku odwiedza Sri Lankę. Wiele młodych par decyduje się na wyjazd, aby wziąć ślub w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.

- Jest to też miejsce, w którym splatają się ze sobą rozmaite zwyczaje i kultury, m.in. hinduistyczna, islamu, buddyjska, czy chrześcijańska. Najwyższy szczyt to góra Śri Pada (Góra Adama), o której legenda głosi, że na jej szczycie pierwszy człowiek wziął swój pierwszy oddech, a motyle udają się tam, by umrzeć. Wyspa stanowi też przestrzeń wielu konfliktów i nie tylko ze względu na kształt, nazywana jest krwawą łzą Indii. Te wszystkie konteksty przedstawi Kala Dobosz, autorka książki "Niepamięć i niedziałanie - wojna i pojednanie w Sri Lance", prezentując przy tym szereg zdjęć i filmów zebranych podczas i w związku ze swoją wyprawą badawczą na tę wyspę - informuje M. Wasiczek.

Wstęp wolny.