Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Kultura

Ucieczka z więzienia w Raciborzu. Skazańcy otworzyli ogień do strażników

24.11.2019 07:00 | 2 komentarze | żet

Brawurowa ucieczka więźniów, echa wyborów na Górnym Śląsku, słodka kradzież w Pietrowicach, czy włamanie do restauracji w Wodzisławiu Śląskim – to tylko część tematów, które równo sto lat temu opisała redakcja ówczesnych „Nowin Raciborskich”. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic A.D. 1919.

Ucieczka z więzienia w Raciborzu. Skazańcy otworzyli ogień do strażników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 19 listopada 1919 r.

Kto zwyciężył na Górnym Śląsku?

Walka wyborcza skończyła się. Wynik walki jest dla nas korzystny, jak to wywnioskować można z rezultatów, które częściowo mamy przed sobą. Mimo rządów wyjątkowych, jakie obecnie na Górnym Śląsku panują, mimo żywej agitacyi ze strony materyalnie silniejszych przeciwników, zwyciężył lud polski na Górnym Śląsku. Prawie z wszystkich stron, jak daleko polski G. Śląsk sięga, nadchodzą wiadomości pomyślne, które rokują na przyszłość najlepsze nadzieje (...)

Z powiatu raciborskiego posiadamy rezultat z 60 wsi polskich i miasta Raciborza. W tych wsiach wybierano 564, w mieście 42 zastępców. Z tych uzyskali w powiecie: Polacy 339, centrowcy 157, socyaliści polscy 4, socyaliści rządowi 20, różne partye 44 mandatów. W mieście Raciborzu stanowią większość centrowcy, którzy mają 23 mandaty. Poza tem otrzymali Polacy 4, socyaliści rządowi 6, różne inne partye niemieckie 9 mandatów*. Zatem wzięli Polacy górę, gdyż zyskali 343 mandaty czyli blisko 60 procent. Jak na Raciborskie, które zaliczano do powiatów średnich, jest to wynik nader korzystny (...)

Rozpaczliwy stan wewnętrzny Czech

„Sodoma!” Pod tym tytułem pisze jedna z gazet czeskich: Jak długo byliśmy najemnikami Austryi, żyliśmy skromnie i zadowalaliśmy się ochłapem. Od chwili jednak, gdyśmy się zaczęli rządzić sami, rozpętało się u nas jakieś dzikie życie. Co dnia mamy nowe afery, spiski monarchistyczne, bolszewickie, skandale skorumpowanych ministrów, obrzydliwe okradanie państwa, zamykanie do więzień dyrektorów banków, szefów ministeryalnych! Łyknęliśmy trochę kultury zachodniej, trochę wschodniej, ale w gruncie rzeczy nie jesteśmy wcale Europą. Winy za naszą demoralizacyę nie można zwalać na nikogo z zewnątrz. Korupcya, lichwa i złodziejstwo, oto co spowodowało aresztowania Jiraka i wszystkich innych dyrektorów banków. Dziennik czeski kończy patetycznie: Ktokolwiek wchodzisz do Czechosłowacyi, żegnaj się z nadzieją!.

Unieważnienie kary

Racibórz. W nocy na 12 czerwca br. wykonano ciężki rabunek u oberżysty Lamli w Małej Ligocie tutejszego powiatu. Sąd wojenny skazał potem tutaj trzech górników z obwodu przemysłowego (jeden z Katowickiej Hałdy, drugi z Załęża, trzeci z Miejskiego Janowa) na kary od 10 do 12 lat domu karnego, ponieważ ich posądzono o popełnienie tego rabunku. Jeden z adwokatów, który jednego z powyższych posądzonych i skazanych bronił, dochodził tej sprawy dalej i w końcu udowodnił, że całkiem inni bandyci (z bandy Hajoka) ów rabunek u Lamli wykonali, i że zatem powyższy trzej górnicy są niewinni i niesłusznie są skazani. Prawdziwi rabusie zostali też potem pojmani i skazani. Owych trzech pierwszych ludzi zaś, których niesłusznie skazano na ciężkie więzienie, teraz ułaskawiono i na wolność wypuszczono (...)

Słodka kradzież

Czternaście centnarów** cukru skradziono z wagonu w Piotrowicach tutejszego powiatu. Cukier był co dopiero wyładowany do wagonu z tamtejszej cukrowni. Kto tęż „ciężką” a jednak „słodką” kradzież wykonał, na razie jeszcze nie wiadomo.

Włamanie do restauracji

Wodzisław. Złodzieje włamali się w nocy na 13. listopada do restauracyi na stacyi kolejowej i zabrali zupełnie wszystkie znajdujące się tam towary. Szkoda wynosi około 5000 marek.

* „Centrowcy” czyli członkowie katolickiej partii Centrum (później na bazie Centrum zbudowano działającą do dziś partię CDU). „Socyaliści rządowi” czyli członkowie SPD. Do pozostałych ugrupowań niemieckich obecnych wówczas w lokalnej polityce zaliczyć można jeszcze demokratów (Niemiecka Partia Demokratyczna; DDP) i nacjonalistów (Niemiecka Narodowa Partia Ludowa, DNVP)

**  Centnar lub cetnar – jednostka masy wynosząca około 50 kg. W omawianym przypadku skradziono więc około 700 kg cukru.