Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Kultura

Koncert Muzyki Filmowej w RCK [ZAPOWIEDŹ]

19.04.2019 16:58 | 0 komentarzy | rck

Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na „Koncert Muzyki Filmowej” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Leoša Janáčka z Ostrawy.

Koncert Muzyki Filmowej w RCK [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
maj
10 piątek

Koncert Muzyki Filmowej w RCK

Start 10.05.2019 o godz. 19:00 cena biletu: 50-80

Orkiestra Filharmonii im. Leoša Janáčka to światowej klasy czeska orkiestra symfoniczna z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Od 2014 roku funkcję dyrektora artystycznego pełni Heiko Mathias Förster. 

Orkiestra symfoniczna powstała w roku 1954 (100 lat po urodzeniu Janáčka) na bazie orkiestry radiowej założonej w okresie międzywojennym. Dzięki wymagającej dyrekcji artystycznej wkrótce stała się jedną z czołowych czeskich orkiestr i zaledwie dwa lata później zaczęła koncertować za granicą. Od tego czasu swój artystyczny wkład w dokonania orkiestry wnieśli światowej sławy dyrygenci i soliści: Maris Jansons, Serge Baudo, Václav Neumann, Karel Ančerl, Jiří Bělohlávek, Helmuth Rilling, Władimir Fedosiejew, Iván Fischer; Rudolf Firkušný, Swiatosław Richter, Frank-Peter Zimmermann, André Navarra i wielu innych. W okresie Aksamitnej Rewolucji i dwóch kolejnych dziesięcioleci (lata 90. XX w. i pierwsza dekada XXI w.) orkiestra często koncertowała w Europie Zachodniej, występowała m.in. z takimi gwiazdami jak: Plácido Domingo, José Carreras, Diana Ross czy Joseph Calleja. W tym czasie Christian Arming został najmłodszym dyrektorem artystycznym w historii orkiestry. Do ważnych wydarzeń z ostatnich lat można zaliczyć koncerty z gwiazdami opery: Anną Netrebko i Jonasem Kaufmannem, występy na festiwalu Warszawska Jesień, w Arts Centre w Seulu, wiedeńskiej sali koncertowej Konzerthaus, w Tonhalle w Zurychu, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu oraz występy z tak znanymi gościnnymi dyrygentami i solistami, jak Antoni Wit, Michaił Jurowski, Jakub Hrůša, Jean-Efflam Bavouzet, Reinhold Friedrich, Olga Kern, Johannes Moser oraz Kirill Gerstein.

Koncert odbędzie się 10 maja o godz. 19.00 w RCK RDK przy ul. Chopina 21.

Bilety w cenie:  50 zł i 70 zł (do 30.04) oraz  50 zł i 80 zł (do 10.05).

Honorowane są raciborskie karty Senior 60+ i Rodzina+.

źródło: RCK