Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Kultura

Racibórz wielki... sztuką. Wystawa dzieł Juliusza i Wojciecha Kossaków oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

09.03.2019 14:39 | 1 komentarz | żet

- Malarstwo Kossaków nie pozwoliło zapomnieć, że kiedyś Polska była również tam [na Kresach] - powiedział podczas otwarcia wystawy "Kossakowie" Jerzy Wiśniewski, twórca Grupy PBG, w skład której wchodzi obecnie raciborskie Rafako.

Racibórz wielki... sztuką. Wystawa dzieł Juliusza i Wojciecha Kossaków oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

9 marca w Pałacyku Strzeleckim Rafako zorganizowano wernisaż wystawy "Kossakowie", na której podziwiać można pochodzące ze zbiorów prywatnych dzieła Juliusza i Wojciecha Kossaków. Jerzy Wiśniewski podczas otwarcia wystawy zapowiedział, że część prezentowanych w Raciborzu obrazów zostanie w przyszłości przekazana do Muzeum "Pamięć i Tożsamość", które Rafako ma wybudować w Toruniu*.

- Malarstwo Kossaków to dusza polska. Te obrazy - te krajobrazy, ludzie, konie... są jak strofy Mickiewicza. To jest nasz kod kulturowy, przez który postrzegamy świat - powiedział z kolei prezydent Raciborza Dariusza Polowy. Dodał, że dzięki tej wystawie Racibórz znowu staje się wielki, nawiązując tym samym do hasła swojej kampanii wyborczej.

Wystawa „Kossakowie” zostanie w Raciborzu do 29 czerwca 2019 roku. Od kwietnia, w weekendy, będą ją mogli zwiedzać bezpłatnie wszyscy chętni. Ale już teraz, w dni powszednie, organizatorzy zapraszają grupy i szkoły na lekcje muzealne. W sprawie organizacji grupowego zwiedzania, organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: kossakowie@fundacjarafako.com.pl

Więcej o tej wyjątkowej w kolejnym numerze "Nowin Raciborskich".


* Na zlecenie Fundacji Lux Veritatis.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza