środa, 1 grudnia 2021

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Kultura

Kult na pewno będzie biletowany

20.02.2019 07:00 | 7 komentarzy | ma.w

W raciborskim magistracie uzyskaliśmy oficjalną informację, że koncert zespołu Kult w ramach Dni Raciborza będzie imprezą biletowaną. W grę wchodzą bilety w cenie: 1 zł, 5 zł lub 10 zł*. Wydarzenie zaplanowano na Zamku Piastowskim. Organizacją Dni Raciborza 2019 zajmie się Raciborskie Centrum Kultury.

Kult na pewno będzie biletowany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że nieoficjalne wieści o pierwszym w historii Raciborza, biletowanym koncercie w ramach święta miasta pojawiły się na początku lutego. Prezydent Dariusz Polowy, odpowiedzialny w resortowym podziale między głową miasta, a jego zastępcami, m.in. za sprawy kultury ogłosił, że gwiazdą Dni Raciborza będzie Kazik Staszewski i grupa Kult. Przy wyborze wykonawcy trwały dyskusje (brali w nich udział m.in. wiceprezydent Michał Fita i radny powiatowy, lider NaM-u Dawid Wacławczyk) o odpłatności koncertu. Według naszych informacji mówiono o bilecie w cenie nawet 20 zł. Dawid Wacławczyk powiedział nam, że nie widzi w takim rozwiązaniu nic nowego - dotowany przez Miasto wakacyjny Intro Festival też jest biletowany.

Rzecznik prasowy urzędu miasta Leszek Iwulski powiedział Nowinom, że wejście na koncert Kultu będzie biletowane. Ceny wejściówek wyniosą prawdopodobnie: 1, 5 i 10 zł.

Przeciwnikiem biletów jest radny Raciborza Stanisław Borowik, organizator Memoriału Strażackiego. Liczy, że władze "opamiętają się". Planuje wystąpienie w tej sprawie na lutowej sesji rady miasta. - Nie można tego robić raciborzanom, przecież już zapłacili za koncert Kultu oddając miastu podatki - uważa Borowik. Szefowa komisji zajmującej się w radzie kulturą, organizatorka koncertów Zuzanna Tomaszewska popiera pomysł z biletami. Uważa, że pozwolą lepiej zorganizować wydarzenie. Były włodarz Raciborza Mirosław Lenk skomentował ideę płatnego koncertu w Dni Raciborza ze zdziwieniem. - Rybnik też organizował koncerty z biletami, ale sprowadzał światowe gwiazdy jak Bryan Adams czy Guns'n'Roses - mówił Nowinom.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że koncert Kultu pochłonie cały budżet przygotowany na tegoroczne Dni Raciborza (ponad 100 tys. zł). Biletowane wydarzenie zaplanowano w piątek 14 czerwca. Tymczasem święto miasta ma potrwać jeszcze w sobotę i niedzielę - 15 i 16 czerwca. Czy wypełni je wyłącznie amatorski ruch artystyczny? Wiceprezydent Raciborza Michał Fita miał podać w mediach, że mogłaby wystąpić gwiazda gatunku disco-polo, ale pytany o to przez nas koalicjant D. Polowego stwierdził, że to tylko jedna z opcji wymieniona w dyskusji nad szerokim programem święta miasta. Ustaliliśmy, że w magistracie rozmawiano o wypełnieniu programu jednego dnia występami folklorystycznymi. Na wszelkie dodatkowe atrakcje potrzebne będą pieniądze podatników, o których przyznaniu zdecyduje rada miasta.

* wciąż rozważana jest kwota za bilet podstawowy

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty