Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Kultura

Wędrowna wystawa dotarła do Raciborza

25.09.2018 10:37 | 0 komentarzy | d

Do 5 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie gościć wystawa wędrowna pt.: "W dwóch światach. 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich". Wernisaż zaplanowano na dzisiaj (25.09) o godz. 17:00 w domu książęcym.

Wędrowna wystawa dotarła do Raciborza
Podczas otwarcia wystawy w Berlinie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystawa przedstawia genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.

- Ekspozycja umożliwia wgląd w szeroko rozumianą tematykę kultury mniejszości niemieckich, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające, a także w kilka wysp tematycznych – informuje Anita Pendziałek z Polsko-Niemieckiej Redakcji Mittendrin. Zauważa też, że wystawa oferuje odwiedzającym niezwykłą okazję do odkrycia wspólnych elementów, a także różnic między poszczególnymi mniejszościami niemieckimi w ich krajach i regionach, w których zamieszkują. Ekspozycja ma na celu nie tylko uświadomienie gościom różnorodności mniejszości niemieckich, ale także ma dać impuls do rozmyślań i dyskusji nad wartością, jaką reprezentują mniejszości.

Wystawa została przygotowana przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich (AGDM – Arbeitsgemeinschaft Deutscher Minderheiten) działającą przy Federalnym Związku Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN – Federal Union of European Nationalities). Otwarcie wystawy oraz jej pierwsza prezentacja miały miejsce w Berlinie we wrześniu 2017 roku. Do 2020 roku wystawa będzie prezentowana w wielu krajach Europy. Dotychczas obecna była już Ambasadzie Węgier w Berlinie, Niemieckim Muzeum Północnego Szlezwiku w Sonderborg (Dania), Siedzibie Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Dreźnie, Siedzibie Demokratycznego Forum Niemców w Sibiu (Rumunia), a także w Muzeum Miejskim w Kežmarok (Słowenia). Z Polski wystawa przeniesie się na Litwę, a następnie na Łotwę.

Na wernisażu w Raciborzu gościć będzie przewodniczący Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich AGDM, a zarazem przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Bernard Gaida. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.