środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kultura

Czworo dzieci skonało w męczarniach po zjedzeniu zatrutych grzybów

25.08.2018 16:00 | 2 komentarze | żet

Tragedia na Ostrogu, kary dla zuchwałych złodziei, ziemniaczany oszust i wielka bieda mieszkaniowa w Raciborzu – to tylko niektóre tematy, które zajmowały Czytelników „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu.

Czworo dzieci skonało w męczarniach po zjedzeniu zatrutych grzybów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Większą część „Nowin Raciborskich” sprzed stu lat zapełniają wieści z frontów I wojny światowej. Choć wiadomości lokalnych, które najbardziej interesują naszych współczesnych Czytelników, jest tam niewiele, to każda z nich jest swego rodzaju perełką, przyciągającą uwagę Czytelnika. Poniżej przedstawiamy zbiór właśnie takich artykułów, na które natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” z 21, 23 i 26 sierpnia 1918 roku (pisownia oryginalna).

Wojtek Żołneczko


Racibórz • środa 21 sierpnia 1918 r.

Brak mieszkań

Racibórz. W mieście naszym brak przeszło 480 mieszkań. Setki wojanek mieszka u swych rodziców i z chwilą gdy mężowie ich powrócą z wojny, zabraknie dla nich mieszkań. Ażeby zapobiedz biedzie mieszkaniowej z ramienia miasta organizuje się w mieście naszem spółkę budowlaną, któraby się zajęła wybudowaniem 40 domów o 280 mieszkaniach, składających się z kuchni i jednego lub dwóch pokoi. Opłata roczna za kuchnię i pokój wynosić ma 250 marek, za dwa pokoje 370 marek.

Dolała nafty do pieca

Racibórz. Często gazety przestrzegały, aby gosposie przy wzniecaniu ognia w piecu nie używały nafty lub okowity. Przestrogi te jednak były bezskuteczne, albowiem żona kolejarza Skorupki dolała do pieca nafty, która w tej samej chwili buchnęła płomieniem, oparzając kobiecie niebezpiecznie piersi i nogi. Nieszczęśliwą kobietę umieszczono w lecznicy, gdzie jednak mimo pomocy lekarskiej skonała.


Racibórz • poniedziałek 26 sierpnia 1918 r.

Papierosy a lichwa wojenna

Niemieccy fabrykanci papierosów postanowili począwszy od 1 października r.b. na papierosach drukować cenę sprzedaży, aby zapobiedz niesłychanej lichwie wojennej. Chociaż większe fabryki dostarczają detalistom jeszcze znaczne ilości papierosów po 5 fenygów, w niektórych składach żądają za jednego papierosa 10 fenygów, oświadczając kupującemu, że tańszych papierosów w ogóle już nie będzie.

Złodziej słodkości

Racibórz. Na 1 1/4 roku domu karnego skazał sąd tutejszy montera Königa z Wrocławia za kradzież. König pracował w tutejszej fabryce czekolady Sobtzika i aresztowano go pod zarzutem kradzieży. W jego mieszkaniu znaleziono też większy zapas czekolady, kakao i cukierków. Za kradzież tę skazano go na powyższą karę. W procesie występowała jako świadek szwaczka Wowrek, która zeznała, że zapasy słodyczy, jakie znaleziono w mieszkaniu oskarżonego, König był kupił od pewnego podróżującego. Ponieważ swoje zeznania, które były fałszywe, potwierdziła przysięgą, Wowrkową zatrzymano w więzieniu pod zarzutem krzywoprzysięstwa.

Czytaj podobne