Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

Kultura

Czytanie umiera? W Wodzisławiu i Rydułtowach przekonują, że nie

15.06.2016 19:00 | 0 komentarzy | tora

Ponad 500 osób wzięło udział w akcjach promujących czytelnictwo, jakie w piątek odbyły się w II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. oraz w LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Jak nie czytam, jak czytam”. Młodzież z Tischnera nakręciła też czytelniczego flash moba.

Czytanie umiera? W Wodzisławiu i Rydułtowach przekonują, że nie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie z Wodzisławia Śl. zaprosili do wspólnego czytania m.in. starostę Ireneusza Serwotkę, członkinię zarządu powiatu Danutę Maćkowską, dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Janusza Stanka oraz nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Wodzisławiu Śl. Każdy uczestnik akcji, a było ich prawie czterystu, czytał taką książkę, na jaką miał ochotę. Na najmłodszych czytelników czekał też konkurs z udziałem popularnych postaci literackich jak Pippi Langstrumpf czy bohaterowie „Harrego Pottera”.

Akcja wykroczyła poza szkolne mury. Kontynuowana była na wodzisławskim rynku oraz w Parku Zamkowym. Tam młodzież realizowała reportaż na temat ulubionych książek wodzisławian, a także próbowała nakręcić czytelniczy flash mob, który już wkrótce zostanie opublikowany na internetowej stronie szkoły.

Licealiści ze Skalnej, w sumie około 120 uczniów, wzięli z kolei udział w czytelniczym pikniku. Na jego uczestników czekały – prócz książek – także samodzielnie przygotowane przez uczniów gofry. Młodzież spotkała się również z Hanną Pasterny, pisarką, której żadne przeszkody i ograniczenia własnego ciała nie są w stanie przeszkodzić w zwiedzaniu świata. Tego dnia uczniowie wybrali też książki, które trafią do szkolnej biblioteki dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Jak podkreśla Ewa Olejniczak, bibliotekarka i organizatorka akcji w II LO, piątkowa inicjatywa spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów, ponieważ wypożyczone książki tak spodobały się niektórym czytającym, że postanowili je przeczytać do końca!

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski