Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

09.03.2021 19:05 | 0 komentarzy | mad

Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podało, które inwestycje otrzymały wsparcie w ramach pierwszego naboru do programu ochrony zabytków na 2021 rok. Z terenu powiatu raciborskiego zakwalifikowały się dwa z siedmiu zgłoszonych zadań.

Pałace w Krowiarkach i Rzuchowie z dotacją ministerstwa
Pałac w Rzuchowie (fot. arch. Nowiny.pl), pałac w Krowiarkach (fot. Facebook)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W latach 2016-2020 wydatki państwa na wsparcie dla ochrony zabytków wyniosły 640 000 000 zł. Budżet programu na 2021 rok to 113 mln zł - wylicza resort kultury. I jak podkreśla Ministerstwo, celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

Ćwierć miliona złotych wsparcia

W ramach pierwszego naboru środki otrzymały dwa pałace z terenu powiatu raciborskiego. 200 000,00 zł trafiło do Fundacji "Pro Kultura" na rzecz pałacu w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie). Środki mają być przeznaczone na kontynuację remontu dachu. Powody do radości ma także Fundacja na "Rzecz Ochrony Dóbr Kultury", która otrzymała 50 000,00 zł na pałac w Rzuchowie (gm. Kornowac). W ramach prac przewidziano kontynuację prac renowacyjnych elewacji (etap kończący).

Bez powodzenia

O środki, ale bez powodzenia starali się również: parafia Wniebowzięcia NMP w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska) na konserwację i renowację części wschodniej, i południowo-wschodniej kościoła (kontynuacja prac) oraz parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu na wymianę pokrycia dachu wraz z remontem więźby dachowej. A także gmina Rudnik na prace zabezpieczające i restauratorskie oranżerii zlokalizowanej w lewym skrzydle pałacu w Sławikowie, parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie (gm. Krzyżanowice) na konserwację techniczną i estetyczną sarkofagu cynowo, polichromowanego i złoconego Wacława Reiswitza (XVII w.) z kaplicy bocznej kościoła oraz województwo śląskie na działanie konserwatorskie kompleksu dydaktycznego Zespołu Parków Krajobrazowych w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska).

Czytaj podobne