Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

145 ton śmieci w Odrze. W rzece znaleziono nawet... meble i hulajnogi elektryczne

11.05.2023 09:50 | 0 komentarzy | d

10 dni „mokrej roboty”, 20 tys. tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, 145 ton zebranych śmieci – zakończyła się druga edycja Akcji Czysta Odra. To największa w Polsce inicjatywa poświęcona sprzątaniu Odry i jej dorzecza – od źródeł aż do Bałtyku. Sprzątano także na terenie Raciborszczyzny.

145 ton śmieci w Odrze. W rzece znaleziono nawet... meble i hulajnogi elektryczne
Sprzątanie odbywało się od 28 kwietnia do 7 maja (fot. AkcjaCzystaOdra)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Akcja była organizowana już drugi raz przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, stowarzyszenie Eko-Unia, Fundację Wroc Ma Moc i przy wsparciu banku Credit Agricole i spółki leasingowej EFL. Do lokalnych akcji sprzątania i edukacji włączyły się setki organizacji społecznych, gmin, szkół, strażaków, wodniaków, strażników rybackich, wędkarzy oraz lokalne firmy – zgodnie z tegorocznym hasłem #OdraNasŁączy!

W ciągu 10 dni od 28 kwietnia do 7 maja usunięto z Odry i jej dopływów ponad 145 ton odpadów. Większość to jednorazowe opakowania: plastikowe i szklane butelki i aluminiowe puszki, opakowania po alkoholach („małpki”, jednorazowe butelki po piwie). Na brzegach rzek i w jej nurcie wyławiano także: opony, odpady samochodowe, śmieci poremontowe (meble) i budowlane (mnóstwo styropianu), kable, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (monitory, lodówki), ubrania. Były też nietypowe odpady: hulajnogi elektryczne, rowery, a nawet worek z grosikami.

W akcję zaangażowało się ponad 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec. - Nie tylko Odra tonie w śmieciach. Wszystkie rzeki, lasy, plaże, Bałtyk pełne są jednorazowych opakowań - mówi Dominik Dobrowolski. Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 180 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2020) z czego średnio 20–30% to opakowania po napojach. - Jako konsumenci tylko w Polsce przynosimy ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań rocznie. Według danych Eurostatu do recyklingu w 2020 r. trafiło 55,5% odpadów, czyli nieco ponad połowa z nich. W Polsce do recyklingu trafia 30% odpadów, a reszta..., reszta ląduje na składowiskach, w spalarniach lub w środowisku, w rzekach, w Bałtyku.

źródło: AkcjaCzystaOdra, oprac. (d)