Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Dlaczego warto iść do Kasprowicza, czyli wirtualny dzień otwarty w ZSO nr 1 w Raciborzu [FILM]

22.03.2021 13:23 | 0 komentarzy | żet

22 marca 2021 r. rozpoczął się Tydzień Otwartych Drzwi w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Raciborski. Pierwszego dnia ósmoklasiści mieli okazję wybrać się w wirtualną podróż do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, w skład którego wchodzą: I Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Sztuk Plastycznych. Po raz kolejny okazało się, że najlepszymi ambasadorami szkoły są jej uczniowie, którzy zaprezentowali pracownie dydaktyczne, opowiedzieli o tym czego się uczą, jakie mają plany na przyszłość, jaka atmosfera panuje w placówce.

Dlaczego warto iść do Kasprowicza, czyli wirtualny dzień otwarty w ZSO nr 1 w Raciborzu [FILM]
Rafał Kobza i Julia Kuc to uczniowie I LO w Raciborzu, którzy goszcząc w studiu Nowin zachęcali ósmoklasistów do podjęcia nauki w tej szkole.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inwestycja w przyszłość

Wirtualny Tydzień Dni Otwartych w powiatowych szkołach ponadpodstawowych został zorganizowany przez Wydawnictwo Nowiny we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz powiatowymi szkołami ponadpodstawowymi (ZSO nr 1, II LO, CKZiU nr 1, CKZiU nr 2 oraz ZSE). Już na wstępie starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, jak ważne jest inwestowanie w młodzież, która po zakończeniu nauki zasili zakłady pracy i będzie budować przyszłość naszego regionu. - Gwarantujemy zdobywanie wiedzy i doświadczenia na dobrym poziomie. Natomiast raciborski i ościenny rynek pracy gwarantuje zatrudnienie na europejskim poziomie - powiedział G. Swoboda.

Nie będziecie żałować

Następnie ósmoklasiści wybrali się w wirtualny spacer po Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Mieli okazję zobaczyć m.in.: bibliotekę, sale przedmiotowe, pracownie (rzeźbiarską, fotograficzną, graficzna), sale gimnastyczne, szkolne radio. Dzięki dynamicznym prezentacjom można było też zobaczyć, z jakich pomocy dydaktycznych korzysta się w szkole, m.in. mikroskopów, tablic multimedialnych, komputerów.

- Jeśli ktoś chce, może trafić do nas i nie będzie żałował - zapewniła ósmoklasistów dyrektor ZSO nr 1 Raciborzu Marzena Kacprowicz. Pani dyrektor pokazała się swoim przyszłym uczniom również z prywatnej strony - jako miłośniczka jazdy na rowerze. - To hobby, które pozwala na przemyślenie różnych spraw i nabranie dystansu - powiedziała. Co stanowi dla niej największą satysfakcję? - To, że mogę się przejść przez korytarz szkoły, witać się z uczniami, rozmawiać z nimi o tym, co dzieje się w szkole. Drzwi do mojego gabinetu są dla nich zawsze otwarte i młodzież naprawdę często korzysta z tej okazji - dodała M. Kacprowicz.

Następnie sami uczniowie opowiedzieli, dlaczego zdecydowali się na naukę w ZSO nr 1 oraz wybór konkretnych kierunków kształcenia. I LO oferuje naukę w klasach o profilu humanistycznym, matematycznym, biologicznym i językowo-biznesowym. Natomiast w Liceum Sztuk Plastycznych można kształcić się w klasach o profilach: techniki graficzne, fotografia i film. Szkoła bierze również udział w programie Erasmus+, który umożliwia uczniom wyjazdy do partnerskich placówek we Francji, Luksemburgu, Turcji oraz Włoszech.

Szkoła bez lepszych i gorszych

W tym miejscu dodajmy, że prezentacja szkoły została przygotowana wcześniej, natomiast sam dzień otwarty był transmitowany na żywo ze studia Nowin przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu. Tutaj też zaprosiliśmy Julię i Rafała z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, którzy na żywo dzielili się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami wrażeniami na temat nauki w szkole. Julia przyznała, że bardzo lubi I LO za przyjazną i rodzinną atmosferę. - Tutaj każdy jest równy. Nie ma lepszych i gorszych - podkreśliła, chwaląc jednocześnie nauczycieli, których określiła jako "wspaniałych".

Rafał w rozmowie z redaktorem naczelnym "Nowin Raciborskich" Mariuszem Weidnerem przyznał, że początki nauki zdalnej nie należały do prostych, jednakże z każdym dniem było coraz lepiej. - Nauczyciele wyciągają do nas pomocną dłoń. Emanują empatią - zapewnił uczeń, który po ukończeniu szkoły chce studiować aktorstwo.

Ciekawie wypadły również multimedialne prezentacje przygotowane przez samych uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu, którzy na swój sposób zachęcali ósmoklasistów do kontynuowania nauki w tej szkole.

Słowo od absolwentów

Do nauki w ZSO nr 1 zachęcali również absolwenci szkoły. Dariusz Nowak przekonywał, że po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych uczniowie stają się prawdziwymi artystami na miarę XXI wieku. - Artysta to człowiek ponadczasowy - wraca do przeszłości po drogowskazy, aby uczyć się na błędach innych, a następnie tworzy dla współczesnego oka, dla współczesnego widza, po czym wychodzi w przyszłość ze swoją wizją - powiedział.

Kamil Jaska, absolwent I LO, wspominał szkołę jako miejsce, w którym pomysły jego oraz jego kolegów zawsze spotykały się ze wsparciem całej społeczności szkolnej. - Razem z kolegami z klasy humanistycznej założyliśmy kabaret, pisaliśmy własne teksty, podśmiewywaliśmy się z nauczycieli i dyrektorów, ale mimo to wspierali nas i pomagali nam realizować nasze pomysły - powiedział. Kamil zapamiętał I LO również z ciekawych wycieczek szkolnych - zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Absolwentkami I LO są również Marta i Wiktoria Linek, a także Paulina Świerczek, które dały się poznać publiczności jako Trio Appassionato. Dziewczęta łączyły naukę w I LO z nauką w szkole muzycznej II stopnia w Rybniku. Dziś przyznają, że nie było to łatwe, ale również i one doświadczyły wsparcia ze strony nauczycieli. - Cierpliwi ludzie, którzy zawsze wesprą i pomogą - wspominały swoich nauczycieli.

Quiz z nagrodami

Na koniec ósmoklasiści, którzy uczestniczyli w wirtualnych dniach otwartych, zmierzyli się z quizem. Pytania dotyczyły tego, co przed chwilą zobaczyli, m.in. jakie są profile kształcenia w ZSO nr 1, w jakim europejskim programie uczestniczy szkoły, kto jest patronem szkoły. Dla tych, którzy najszybciej udzielili poprawnych odpowiedzi, przygotowaliśmy nagrody.

* * *

Jutro, tj. 23 marca wirtualny dzień otwarty w II LO w Raciborzu, a następnie: 24 marca - Zespół Szkół Ekonomicznych, 25 marca - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 ("Budowlanka" - "Gastronomik"), 26 marca - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik". Linki do transmisji znajdziecie na www.inspiraton.pl.