Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Festiwal Perspektyw Online. Nagrody dla szkół i najaktywniejszej klasy [ZDJĘCIA]

30.12.2020 12:29 | 0 komentarzy | żet

Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu, Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu z klasą 8b znalazły się w gronie laureatów konkursu Nowin "Jak zostać zawodowcem?".

Festiwal Perspektyw Online. Nagrody dla szkół i najaktywniejszej klasy [ZDJĘCIA]
Nagradzający i nagrodzeni w konkursie Nowin "Jak zostać zawodowcem?". Od lewej stoją: wychowawca klasy 8b z SP 1 w Raciborzu Franciszek Brzoska, kierownik referatu edukacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu Danuta Miensopust, wicestarosta Marek Kurpis, starosta Grzegorz Swoboda, uczennica 8b Paulina Szewczyk, dyrektor SP 1 Patrycja Pol, prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot, dyrektor SP 18 w Raciborzu Mariusz Kaleta.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konkurs "Jak zostać zawodowcem?" był częścią Festiwalu Perspektyw Online, który zorganizowaliśmy w dniach 9-10 grudnia 2020 r. Celem imprezy było zaznajomienie uczniów ósmych klas szkół podstawowych w naszym regionie z ofertą edukacyjną szkół branżowych i techników oraz pracą w lokalnych firmach. Wszystko po to, aby wybór profilu kształcenia w szkole ponadpodstawowej odpowiadał zapotrzebowaniu naszych pracodawców - otwierając przed młodymi ludźmi szerokie perspektywy zawodowe, a jednocześnie wspierając lokalny i regionalny biznes, który potrzebuje młodych fachowców.

W trakcie konkursu "Jak zostać zawodowcem" uczniowie logowali się na internetową platformę kahout.it. Każdego dnia do rywalizacji przystąpiło prawie 500 ósmoklasistów. Zmierzyli się z pytaniami m.in. o to, czym jest switch (przełącznik), co oznacza skrót CKZiU (centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego), jakiego rodzaju drukarki powstały w „Mechaniku” (3D), ile lat trwa nauka w Liceum Sztuk Plastycznych (5), czym zajmuje się firma Rafamet (produkcja obrabiarek), do ilu krajów eksportują swoje produkty Eko-Okna (35), w jakiej szkole można uzyskać tytuł technika logistyka (Zespół Szkół Ekonomicznych). Liczyła się zarówno liczba jak i prędkość udzielenia poprawnych odpowiedzi.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia przekazaliśmy do szkół nagrody indywidualne dla laureatów konkursu. Po świętach, wspólnie z władzami powiatu raciborskiego, przekazaliśmy nagrody dla najlepszych szkół oraz najbardziej aktywnej klasy. - Myślę, że dzięki Festiwalowi Perspektyw Online udało się z dobrym skutkiem zachęcić młodzież szkół podstawowych do wyboru naszych szkół średnich - powiedział 30 grudnia starosta raciborski Grzegorz Swoboda podczas wręczenia nagród.

Nagrodę dla najlepszej szkoły - bon o wartości 2500 zł - odebrał dyrektor SP 18 w Raciborzu Mariusz Kaleta. - Tegoroczna wersja Festiwalu Perspektyw pokazała, że zainteresowanie młodzieży i rodziców tą imprezą nie maleje. Uczniowie byli aktywni pomimo zdalnej formy imprezy. Niezwykle przyjemnie jest mi z tego tytułu, że uczniowie naszej szkoły byli aż tak aktywni, że zwyciężyliśmy w konkursie i wygraliśmy bon w takiej kwocie - powiedział dyrektor Kaleta.

Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca - bon o wartości 2000 zł - odebrała dyrektor SP 1 w Raciborzu Patrycja Pol. Do tej szkoły trafiła również nagroda dla najaktywniejszej klasy (bon o wartości 1500 zł), którą okazała się 8b. Odebrali ją uczennica Paulina Szewczyk (laureatka konkursu indywidualnego) oraz wychowawca klasy 8b Franciszek Brzoska. W rozmowie z Nowinami Paulina przyznała, że Festiwal Perspektyw Online utwierdził ją w zamiarze kontynuowania nauki w CKZiU nr 1 na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Pan Franciszek dodał, że dzięki materiałom zaprezentowanym w trakcie festiwalu, kilku jego uczniów zdecydowało się na wybór konkretnych szkół i kierunków kształcenia.

Trzecie miejsce w konkursie szkolnym zajęła Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich. Z powodów zdrowotnych przedstawiciel szkoły nie mógł odebrać nagrody (bon o wartości 1500 zł) osobiście.

Na zakończenie prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot pogratulował laureatom, składając przy okazji życzenia "powrotu do normalności", tak aby kolejna, siódma edycja Festiwalu Perspektyw, mogła odbyć się w tradycyjnej, wystawowej formie.


Festiwal Perpspektyw wspieraja:

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Czytaj podobne