Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Milion złotych za wskazanie sprawcy skażenia Odry

13.08.2022 18:03 | 10 komentarzy | sqx

W sobotę (13.08.) Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie sprawcy zanieczyszczenia Odry lub za informacje, które pomogą doprowadzić do ustalenia sprawców. W tym celu uruchomiono specjalną infolinię.

Milion złotych za wskazanie sprawcy skażenia Odry
Sanepid będzie codziennie badał próbki wody w każdym ujęciu wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą / fot. gov.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gdzie zgłaszać informacje?

Informacje w sprawie zanieczyszczenia Odry można przekazywać dzwoniąc m.in. pod specjalnie uruchomiony numer telefonu:

600 940 690

Aby przekazać istotne informacji w tej sprawie, można także kontaktować się z każdą jednostką w kraju. Policja zapewnia o zachowaniu anonimowości.

Konferencja Premiera Morawieckiego

- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z przestępstwem ekologicznym. Według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu jakichś substancji - poinformował premier na konferencji prasowej, która odbyła się dziś (13.08.) po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Gorzowie Wielkopolskim. 

Premier przekazał również informacje o dymisji głównego dyrektora Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dodał, że nie wyklucza kolejnych dymisji.

Działania służb podzielono na trzy segmenty, to usunięcie skutków skażenia, czyli usunięcie martwych ryb i szybke doprowadzenie rzeki do pierwotnego stanu, drugi segment - monitoring stanu wody oraz monitoring i badanie martwych ryb.

"Rtęci nie wykryto"

W niemieckich mediach pojawiły się informacje, jakoby tamtejsze służby w Odrze wykryły rtęć. Przedstawiciele rządu, m.in. Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska, dementuje te doniesienia. Do tematu odniesiono się również w czasie sobotniej konferencji.

- Do Ministerstwa Klimatu oficjalnie z Republiki Federalnej Niemiec wpłynęła informacja, że wyniki niemieckie są tożsame z wynikami polskimi, w zakresie również zawartości rtęci, którą wykluczono zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Mamy te same parametry, które wskazują na podniesione niektóre czynniki, m.in. parametry chemiczne - mówił Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w MKiŚ.

Aktualnie trwają badania ryb, które mają dać odpowiedź na pytanie o przyczynę ich śnięcia.

Członkami zespołu, który powstał na polecenie premiera, są przedstawiciele poszczególnych instytucji m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej, Infrastruktury, Klimatu i Środowiska, Sprawiedliwości, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz wojewodów. Praca zespołu koncentruje się na koordynacji działań polegających m.in. na bieżącym monitorowaniu sytuacji i szybkim reagowaniu.

Codzienne badania Odry

Sanepid będzie codziennie badał próbki wody w każdym ujęciu wody w miejscowościach znajdujących się nad Odrą. Z kolei Wojewódzkie Inspekcje Ochrony Środowiska mają obowiązek codziennego monitorowania stanu wody na całej długości rzeki, pobierania próbek i ich badania. Dodatkowo WIOŚ, razem z policją, będą kontrolować wszystkie zakłady i jednostki znajdujące się nad Odrą, które mogą być potencjalnymi trucicielami.

Dodatkowo w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim prewencyjnie został wprowadzony zakaz wstępu do Odry. Zakaz ten polega na zakazie kąpieli, wędkowania, uprawiania sportów wodnych oraz pojenia zwierząt

Odra jest na bieżąco monitorowana za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, przez specjalistów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Ich zadaniem jest rozpoznanie miejsc ewentualnych zrzutów ścieków, mogących być przyczyną zanieczyszczeń, ustalenie miejsc śnięcia ryb i zobrazowanie aktualnego stanu wody w Odrze.