Wtorek, 23 kwietnia 2024

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Budowa linii elektroenergetycznych relacji Godów – Pawłowice

29.04.2022 10:06 | 0 komentarzy | AgaKa

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. realizują projekt budowy nowych linii elektroenergetycznych o napięciu 400 kV relacji Godów – Pawłowice. Pozwolą one domknąć od południa pierścień przesyłowy wokół aglomeracji śląskiej i zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej wytwarzanej w Elektrowni Opole oraz Elektrowni Jaworzno.

Budowa linii elektroenergetycznych relacji Godów – Pawłowice
fot. materiały prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka prowadzi niezbędne analizy techniczne, terenowe, a także społeczne, zmierzające do ustalenia optymalnej lokalizacji infrastruktury przesyłowej. Kluczowym celem tych działań jest zminimalizowanie ingerencji inwestycji w życie okolicznych mieszkańców oraz środowisko.

Szczególną rolę w tym procesie odgrywa dialog z przedstawicielami lokalnej społeczności i władzami samorządowymi, zapoczątkowany w czerwcu 2021 r. Pracownicy PSE przeprowadzili kilkanaście spotkań roboczych z miejscowymi urzędnikami i specjalistami ds. planowania przestrzennego (Godów – cztery spotkania, Jastrzębie-Zdrój – pięć spotkań, Pawłowice – cztery spotkania, Strumień – dwa spotkania, Zebrzydowice – dwa spotkania) oraz dwa etapy procesu informacyjno-konsultacyjnego (I etap  – październik 2021 r., II etap – marzec 2022 r.), do którego zaproszeni zostali właściciele nieruchomości na planowanej trasie linii oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Przeanalizowano szereg koncepcji i rozwiązań w zakresie lokalizacji nowej infrastruktury, zgłoszonych zarówno przez inwestora, jak i mieszkańców oraz włodarzy gmin. 

Po przeprowadzeniu analiz część z proponowanych rozwiązań okazała się niemożliwa do zrealizowania ze względu na zbyt dużą ingerencję w istniejącą zabudowę mieszkaniową i związane z tym koszty społeczne. Z tych względów niemożliwe jest zwłaszcza poprowadzenie linii wzdłuż autostrady A1, a następnie DW 933 z wykorzystaniem terenów pogórniczych, jak również wybudowanie infrastruktury przesyłowej wzdłuż planowanej trasy szybkiej kolei do CPK. Pierwsza z nich wymagałaby wysiedlenia mieszkańców co najmniej 21 domów, druga – aż 38.

Na podstawie przeprowadzonych analiz oraz wniosków z dyskusji z przedstawicielami mieszkańców i  włodarzami gmin, do dalszych prac projektowych została wybrana koncepcja poprowadzenia dwóch linii 400 kV we wspólnym korytarzu (równolegle) przez tereny gmin Godów, Jastrzębie-Zdrój i Pawłowice. Koncepcja ta stanowi najlepsze z rozpatrywanych rozwiązań, gdyż w największym stopniu spełnia zarówno oczekiwania mieszkańców, jak i samorządów:

  • trasa linii w większości przebiegu (60% trasy) pokrywa się z korytarzem terenu zarezerwowanym pod budowę linii w MPZP gminy Godów oraz MPZP miasta Jastrzębie-Zdrój,
  • wymaga usunięcia najmniejszej liczby budynków mieszkalnych spośród wszystkich rozpatrywanych koncepcji – osiem budynków położonych w odległości mniejszej niż 35 m od osi linii,
  • w buforze 200 m od osi linii znajduje się najmniej budynków mieszkalnych spośród rozpatrywanych koncepcji,
  • trasa linii jest najkrótsza – 41,1 km, do jej realizacji wymagana jest najmniejsza liczba działek – 1171, a więc w najmniejszym stopniu ingeruje w otoczenie,
  • przebieg linii nie ingeruje w tereny zarezerwowane przez okoliczne gminy pod projekty inwestycyjne, mogące generować miejsca pracy dla mieszkańców.

Na wybranych odcinkach linii rozważana jest ponadto możliwość zastosowania nowych rozwiązań technicznych w konstrukcjach słupów i wiązkach przewodów, które pozwolą dodatkowo zminimalizować powierzchnię terenu potrzebnego do budowy linii, a także zminimalizować wizualną ingerencję instalacji w otoczenie. PSE dołożą także wszelkich starań, aby uzgodnić satysfakcjonujące warunki zmiany miejsca zamieszkania z właścicielami domów, które znajdują się na planowanej trasie linii.

PSE jako inwestor tego strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Górnego Śląska projektu, podtrzymują wszelkie złożone deklaracje o otwartości na dialog służący wypracowaniu optymalnych rozwiązań.