Niedziela, 22 maja 2022

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

8 śmieciarek PK na czele z nowym DAF-em ruszy po śmieci raciborzan z początkiem stycznia

30.12.2021 15:02 | 0 komentarzy | ma.w

Prezydent Raciborza zorganizował w bazie Przedsiębiorstwa Komunalnego już czwartą konferencję prasową poświęconą stanowi przygotowań spółki miejskiej do nowego zlecenia z magistratu. Od 1 stycznia 2022 roku PK będzie wywozić śmieci z terenu Raciborza. - Z każdym tygodniem będzie tylko lepiej - obiecuje szef przedsiębiorstwa Bogdan Gawliczek. Przy okazji pokazano najnowszy nabytek PK - fabrycznie nową śmieciarkę DAF 340 CF.

8 śmieciarek PK na czele z nowym DAF-em ruszy po śmieci raciborzan z początkiem stycznia
Bogdan Gawliczek wierzy, że z każdym tygodniem PK będzie coraz lepiej wypełniać kontrakt z Miastem. Prezydent Polowy patrzy na tę umowę równie optymistycznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Polowy przybył do bazy PK przy ul. Adamczyka w Płoni w samo południe 30 grudnia. Towarzyszył mu kończący pracę w magistracie Maciej Kozina (p.o. rzecznika prasowego na czas nieobecności Lucyny Siwek; rzeczniczka wraca do urzędu z początkiem stycznia).

Obwody zastępcze

- Tuż na progu nowej realizacji PK, czyli zlecenia na transport odpadów z miasta, można powiedzieć, że jesteśmy gotowi na 100%. Powiem jednak, że gotowi jesteśmy nawet na 200%. Każdy z elementów systemu ma swój obwód zastępczy i gdyby coś zawiodło to zostanie zastąpiony - zapewnia włodarz Raciborza.

W PK pokazano kolejny pojazd we flocie spółki. To nowa śmieciarka marki DAF - model 340 CF, umożliwiająca wywóz odpadów wielkogabarytowych. - To istotny element gospodarki komunalnej, takie śmieci też muszą być z terenu miasta zwiezione - mówił mediom Dariusz Polowy.

Nowych nie ma

Prezes spółki komunalnej Bogdan Gawliczek wyjaśnił, że pojazd dostarczono tuż przed świętami. Jest w pełni wyposażony i gotowy do swych zadań. - Załoga jest już przeszkolona do obsługi tego pojazdu. Nie spodziewam się z tym żadnych problemów - podkreślił Gawliczek.

Do dyspozycji spółki jest aktualnie 8 śmieciarek, 2 HDS-y i 2 wywrotki. - Ten stan jeszcze się może rozwinąć - zapowiedział Gawliczek.

Za nowego DAF-a spółka zapłaciła „bardzo dużo, bo około miliona złotych”.

- Nowych śmieciarek nie ma na rynku. Czas oczekiwania wydłużył się do 2023 rok - zauważył prezes Gawliczek.

30 nowych zatrudnionych

Pokazy sprzętu do wywozu śmieci zaczęto w PK od używanego, 10-letniego DAF-a, ale nie tylko wozy tej marki ma spółka. Są też MAN-y, i volvo. - To, co jest dostępne, użytkujemy - powiedział szef przedsiębiorstwa.

Od 15 grudnia spółka zatrudnia nową kadrę do realizacji zlecenia miejskiego. Nowych pracowników przyjęto 30. Ogółem do obsługi umowy będzie pracowało 60 osób. - O pensjach nie będę rozmawiał - zastrzegł Gawliczek.

Ściągnął „bardzo sporą grupę z firmy Empol”. Chciał więcej, ale firma zatrzymała część z tych, którzy mieli przyjść na Adamczyka.

- Wstępnie byliśmy zainteresowani przejęciem części sprzętu z firmy Empol, ale z ich strony nie było odzewu, do rozmów nie doszło - dodał B. Gawliczek.

Mieszczą się w widełkach

Jaki jest łączny nakład inwestycji PK, by się przygotować do zadania na rzecz Miasta? - Jeszcze nie podsumowaliśmy tych sum. Prognoza? Część sprzętu jest na wynajmach, część kupiliśmy. Sam koszt użytkowania pojazdów na rok to przeszło milion złotych - podał prezes Gawliczek.

Pytany o rosnące koszty paliw, gazu i prądu orzekł, że spółka jeszcze się mieści w widełkach. Umowa z Miastem ma sztywne zapisy i nie sposób jej negocjować. Jej wartość może jednak wzrosnąć o poziom inflacji.

Czego obawia się szef spółki przed rozpoczęciem realizacji umowy? - Jest zima i obawiamy się, czy będzie zapewniony dostęp do gniazd na osiedlach. Jak będą zastawione samochodami to będą problemy z opróżnianiem tych pojemników - zaznaczył Gawliczek.

Niezmienna stawka

Prezydent Polowy stwierdził, że nic nie wie, aby firma Empol decydowała się na jakiekolwiek kroki prawne po tym jak przegrała z Miastem przed Krajową Izbą Odwoławczą.

- Bardzo ważną sprawą jest pozyskanie kontraktu na 3 lata. Jestem przekonany, że stawka opłaty śmieciowej, dziś 21 zł nie wzrośnie w tym czasie. To wielki sukces Miasta, PK, jego prezesa i zespołu, który przygotował dokumentację do przetargu. Dodatkowo to jest realizacja punktu z mojej 10. Polowego - podsumował włodarz Raciborza.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza