Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Zaćma - wszystko co powinieneś wiedzieć o chorobie

17.12.2021 15:15 | 0 komentarzy | MP

Szacuje się, że na zaćmę w naszym kraju choruje około 800 tys. osób, a na święcie jest to aż 20 mln ludzi. Powszechność katarakty sprawia, że nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Wcześnie zoperowana jest całkowicie wyleczalna. Im bardziej odkładamy zabieg, tym bardziej rośnie ryzyko całkowitej utraty wzroku.

Zaćma - wszystko co powinieneś wiedzieć o chorobie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Objawy zaćmy zgłaszają najczęściej osoby po 60. roku życia. Niestety terminy operacji na NFZ są na tyle odległe, że dla wielu seniorów może to oznaczać trwałą utratę wzroku. Jak zdążyć usunąć zaćmę i uratować swój wzrok?

Zaćma czyli co?

Zaćma zwana inaczej kataraktą polega na zamgleniu soczewki oka, co pacjenci często opisują jako widzenie jakby za mgłą czy przez rysy na szklance. Prowadzi do obniżenia ostrości wzroku. Osoby z zaawansowaną chorobą bardzo słabo widzą. Może to doprowadzić je do depresji i poczucia wykluczenia.

Jeśli zaobserwujesz u siebie poniższe objawy, koniecznie skontaktuj się z kliniką operującą zaćmę.

  • podwójne widzenie przedmiotów,
  • wyblakłe kolory,
  • trudności z oszacowaniem odległości,
  • szybkie zmęczenie oczu,
  • trudności z poruszaniem się, szczególnie po zmroku,
  • nadwrażliwość na sztuczne, ostrzejsze światło.

Wczesne zgłoszenie się na operację zaćmy zwiększa jej powodzenie. W Těšín Medic Clinic takie zabiegi wykonywane są w trybie jednodniowym, oznacza to, że pacjent nie musi po operacji zostawać w szpitalu na noc.

Nieleczona zaćma może być powodem kolejnych problemów ze wzrokiem np. jaskry. Już pierwsza diagnoza lub podejrzenie rozwijającej się zaćmy, powinno być motywacją do monitorowania swojego wzroku. Warto umówić się na zabieg usunięcia katarakty tym bardziej, że można to zrobić w sposób bezpieczny i trwale pozbyć się problemu.

Jak leczy się zaćmę?

Zaćmy nie można wyleczyć za pomocą farmakologii. Zamgloną soczewkę lekarz usuwa podczas prostej, praktycznie bezbolesnej operacji. Wykonywana jest w trybie jednodniowym w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jeszcze tego samego dnia wypoczywa w domu. Rekonwalescencja nie jest specjalnie uciążliwa. Zakłada oszczędzanie wzroku, przestrzeganie zasad higieny i nie przemęczanie się. Jednak można oglądać telewizję i czytać książki.

Ile trzeba czekać na operację na NFZ?

Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a ze względu na jego bezpieczeństwo może być wykonywany w każdym wieku. Operacja polega na zastąpieniu zamglonej soczewki jej sztucznym odpowiednikiem - indywidualnie dobraną do pacjenta soczewką. Wielu pacjentów obawia się bólu oraz dyskomfortu podczas operacji. W przypadku tego prostego zabiegu są to nieuzasadnione obawy. Szczególnie, jeśli wybierzemy klinikę z doświadczeniem i polską kadrą. Operowane oko zostaje znieczulone za pomocą specjalistycznych kropel, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny.

W przypadku zaćmy nie warto czekać. Najszybciej na operację można umówić się w klinice w Czeskim Cieszynie. Ta przygraniczna renomowana placówka zapewnia pełną refundację zabiegu i dostępność do operacji. Terminy są bardzo krótkie – operacja wykonywana jest bez kolejki. Polscy lekarzy i kadra pielęgniarska troszczą się o pacjenta i dbają, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. Zabiegi są refundowane dzięki dyrektywie transgranicznej. Decydując się na Těšín Medic Clinic zyskujemy nie tylko sprawdzonych lekarzy, lecz także pomoc w refundacji operacji.

Operacja zaćmy na NFZ, gdzie jest najszybciej?

Jeśli szukasz najszybszej możliwości wykonania operacji zaćmy, skontaktuj się z kliniką Těšín Medic Clinic, której personel medyczny wyjaśni, w jaki sposób umówić się na operację, jak dojechać do kliniki oraz jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać 100% refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szybki kontakt do kliniki

+48 690 412 288

www.tesinmc.pl

Těšín Medic Clinic, Ostravská 782, Czeski Cieszyn

Tekst sponsorowany