Poniedziałek, 23 maja 2022

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Budynek dawnej interny już wkrótce wypięknieje. W środku i na zewnątrz [ZDJĘCIA]

25.11.2021 09:01 | 4 komentarze | juk

Co dzieje się z budynkiem dawnego oddziału wewnętrznego wodzisławskiego szpitala? Do końca września przyszłego roku zyska nie tylko nową elewację, ale także zostanie wyremontowany i dogotowany do działalności medycznej jego wnętrze.

Budynek dawnej interny już wkrótce wypięknieje. W środku i na zewnątrz [ZDJĘCIA]
W budynku wodzisławskiego oddziału wewnętrznego trwają obecnie prace związane z termomodernizacją, ale też modernizacją zewnętrznej sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dokumentacja techniczna zrobiona, dofinansowanie zdobyte, wykonawca inwestycji wybrany. Mowa o zadaniu związanym z dostosowaniem do działalności medycznej wolnostojącego budynku dawnego Oddziału Internistycznego (Wewnętrznego) w Wodzisławiu Śl. Na jakim etapie jest realizowana inwestycja?

Pytania radnej

Jak przypomina radna powiatu wodzisławskiego Jolanta Górecka, powiat w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych złożył wniosek na realizację wspomnianego przedsięwzięcia. - W drugim naborze otrzymano pozytywną ocenę i przyznano środki na kwotę 5 mln zł - zwraca uwagę pani radna. Pieniądze przyznano kilka miesięcy temu, dlatego Jolanta Górecka w imieniu mieszkańców Wodzisław Śl. oraz okolicznych miast i gmin zwróciła się do wodzisławskiego starostwa z kilkoma pytaniami. Pani radna w wystosowanym piśmie zapytała: na jakim etapie jest realizacja inwestycji oraz w jakim terminie jest przewidywane oddanie do użytku wyremontowanego oddziału.

Po otrzymaniu środków otworzyli przetarg

Starosta Leszek Bizoń na zadane przez Jolantę Górecką pytania już odpowiedział. W piśmie poinformował, że w roku 2017 został wykonany projekt robót budowlanych związanych z zadaniem pn. Przebudowa budynku szpitala oddziału wewnętrznego wraz z pomieszczeniami endoskopii szpitala w Wodzisławiu Śl. Opracowana dokumentacja obejmowała m.in. przebudowę pomieszczeń budynku oraz jego kompleksową termomodernizację. Z końcem maja 2017 r. przedsięwzięcie otrzymało pozwolenie na budowę. "Po uzyskaniu informacji o otrzymaniu dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przystąpiono do przygotowywania materiałów potrzebnych do przeprowadzenia postępowania przetargowego" czytamy w odpowiedzi udzielonej przez starostę Bizonia. Dalej zwrócił uwagę, że mając na uwadze znaczne wzrosty cen materiałów budowlanych, robocizny oraz po uzgodnieniu szczegółowego zakresu prac opracowano nowe przedmiary i kosztorysy inwestorskie. "Ich wykonanie umożliwiło dokładne oszacowanie kosztów planowane inwestycji i spowodowało, że 22 lipca 2021 r. rozpoczęto procedurę przetargową" informuje pan starosta.

Koniec prac w przyszłym roku

6 września wykonawca zaplanowanej inwestycji został wyłoniony. Jako że zadanie podzielono na dwie części, wykonawców wybrano dwóch. To: Remont-Ex z Rybnika oraz Styl-Projekt z Trzebowniska. Łącznie przedsięwzięcie będzie kosztować nieco ponad 5,2 mln zł. W ramach zadania zostaną wykonane m.in.: roboty budowlane związane z instalacjami elektrycznymi, sanitarnymi i instalacją przyzywową, a także roboty związane z instalacją gazów medycznych. Obaj wyłonieni w przetargu wykonawcy na zakończenie prac mają czas do 30 września 2022 r.

W budynku wodzisławskiego oddziału wewnętrznego trwają obecnie także prace związane z termomodernizacją, ale też modernizacją zewnętrznej sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Środki na ich wykonanie pozyskał powiat z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-202. Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu, w ramach których przeprowadzane są prace termomodernizacyjne ograniczające straty ciepła oraz podnoszące sprawność instalacji centralnego ogrzewania w budynkach wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala. Szacowana całkowita wartość inwestycji to około 9,5 mln zł. Prace relizują firmy: BIT z Czernicy, Ben-Bud z Żor oraz Ciepłownia Rydułtowy.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski