Poniedziałek, 23 maja 2022

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Marna perspektywa dalszego remontu ul. Grodzisko

31.10.2021 10:41 | 7 komentarzy | juk

Przebudowa fragmentu ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śl. trwa w najlepsze. - Co z dalszym odcinkiem drogi? - pyta powiatowa radna Jolanta Górecka. Okazuje się, że są jednak nikłe szanse na kontynuowanie remontu.

Marna perspektywa dalszego remontu ul. Grodzisko
W ciągu ul. Grodzisko obecnie trwają prace w obrębie chodnika. Jak tylko ten etap zostanie zakończony, ekipa rozpocznie remont nawierzchni.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec sierpnia w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. podpisana została umowa na wykonanie częściowego remontu drogi powiatowej S-5018, czyli ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śl. Choć prac jeszcze nie ukończono, to już pojawiają się pytania o dalszy remont tej drogi.

Pytania radnej

"Obecnie droga jest niechlubną wizytówką miasta" - pisze o ul. Grodzisko w swoje interpelacji powiatowa radna Jolanta Górecka. Dalej zwraca uwagę, że jej stan techniczny odbiega od przyjętych standardów bezpieczeństwa, zagrażając bezpieczeństwu ruchu pieszego i pojazdów w tym rejonie. Przypomina, że właśnie realizowany jest cząstkowo remont drogi na odcinku około 1,2 km. Radna Górecka pyta powiatowych włodarzy, czy kontynuowane są ustalenia z prezydentem Wodzisławia Śl. w kierunku dalszej przebudowy tej drogi, na kiedy przewidziany jest kolejny etap oraz czy istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na realizację dalszego remontu z funduszy rządowych.

Odpowiedź starosty

Starosta Leszek Bizoń już ustosunkował się do interpelacji radny Góreckiej. Jak informuje w odpowiedzi dalsze kontynuowanie remontu ul. Grodzisko zależne będzie od możliwości finansowych zarówno powiatu jak i miasta Wodzisław Śl. "W pierwszej kolejności realizowane będą te zadania drogowe, na które pozyskane zostały lub pozyskane zostaną środki z programów pomocowych" - pisze starosta Bizoń. Dodaje, że nie ma opracowanej dokumentacji kompleksowej przebudowy drogi z uwagi na małe szanse pozyskania środków zewnętrznych na jej realizację. "Mając na uwadze aktualnie obowiązujące kryteria naborowe przebudowa drogi przebiegającej w większości przez tereny leśne (jak właśnie w przypadku dalszego odcinka ul. Grodzisko - przyp. red.) ma znikome szanse na dofinansowanie" - zwraca uwagę pan starosta.

Co w ramach zadania?

Przypomnijmy, że wykonawcą odpowiedzialnym za realizację zadania jest wyłoniona w przetargu firma z Gierałtowic. Koszt przedsięwzięcia to 1 mln zł. Inwestycję w całości pokryły z własnych budżetów po połowie powiat wodzisławski i miasta Wodzisławia Śl. W ramach przebudowy zostaną wykonane nowe warstwy bitumiczne jezdni od skrzyżowania z ul. Łużycką w kierunku Baszty na odcinku około 1,2 km oraz zostanie przebudowany istniejący chodnik na odcinku, gdzie występuje zabudowa mieszkaniowa. Jak przekazuje nam Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa, obecnie trwają prace w obrębie chodnika. Jak tylko ten etap zostanie zakończony, ekipa rozpocznie remont nawierzchni. - Roboty potrwają przynajmniej przez cały listopad - zapowiada Raczkowski.

Zobacz również:

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski