Czwartek, 30 czerwca 2022

imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala

RSS

Chałupki pogrążone w żałobie. Pożegnano wieloletniego sołtysa [ZDJĘCIA]

15.03.2019 12:58 | 0 komentarzy | mad

Mieszkańcy Krzyżanowic oraz gmin ościennych żegnali w piątek 15 marca wieloletniego sołtysa Chałupek, śp. Ryszarda Chroboka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Anny w Chałupkach. – Zawsze spokojny, opanowany, umiejący współpracować z każdym – wspominał zmarłego wójt Grzegorz Utracki.

Chałupki pogrążone w żałobie. Pożegnano wieloletniego sołtysa [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na uroczystości pogrzebowej pojawiła się rodzina sołtysa; przyjaciele; znajomi; starosta Grzegorz Swoboda; wójt Grzegorz Utracki; wicewójt Wolfgang Kroczek; były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego Henryk Siedlaczek; wójt senior Wilhelm Wolnik; radni gminni oraz urzędnicy. Mszę pogrzebową odprawił proboszcz parafii ks. Joachim Ottinger.- Kiedy przyszedłem do parafii w Chałupkach, było to około pół roku temu, odwiedził mnie sołtys, mówił wówczas, że będziemy współpracować. Odpowiedziałem, że jak najbardziej. Plany były, trochę zostały zrealizowane, Bóg chciał jednak inaczej – mówił ksiądz. – Śp. Ryszard Chrobok przez 20 lat będąc sołtysem, pracował na rzecz wspólnoty. Wykorzystał ten czas dla budowania dobra, dla drugiego człowieka – podkreślał duchowny. 

Pod koniec mszy głos zabrał również wójt Grzegorz Utracki. – Żegnamy śp. Ryszarda Chroboka, sołtysa Chałupek, naszego kolegę, samorządowca, wielkiego społecznika – mówił szef gminy. Przypominał, że zmarły w latach 1994-1998 w drugiej kadencji rady gminy Krzyżanowice został wybrany na radnego. – To razem zaczynaliśmy w radzie naszą służbę na rzecz gminy i naszych mieszkańców – zauważał wójt. Od 1999 roku był sołtysem Chałupek. Zaangażowany społecznik, członek Stowarzyszenia LGD „Morawskie Wrota” oraz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chałupkach. Był zaangażowanym działaczem na rzecz rozwoju wsi Chałupki, prekursorem inicjatyw Grup Odnowy Wsi na terenie Województwa Śląskiego. Był również nauczycielem praktycznej nauki zawodu w Rafako. – W ostatni wtorek tak bardzo ucieszyłeś się, kiedy powiedziałem ci, że będzie nowa inwestycja w Chałupkach. Udało się pozyskać środki na zagospodarowanie budynku na starym przejściu granicznym i utworzenie tam Centrum Górnej Odry. Cieszyłeś się, bo tak bardzo zależało ci na rozwoju twoich Chałupek – podkreślał podczas uroczystości wójt Grzegorz Utracki, dziękując przy tym za wieloletnią współpracę.

Sołtys zmarł we wtorkowy wieczór 12 marca. Miał 74 lata.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice