środa, 6 lipca 2022

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

09.01.2019 10:00 | 0 komentarzy | mad

Do redakcji Nowin zgłosił się zaniepokojony mieszkaniec gminy Nędza. Poinformował, że w wiosce nie ma sołtysów. Tym, którzy dotychczas pełnili funkcję, odebrano uprawienia.

Gdzie są sołtysi?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawdziliśmy informację u źródła, skontaktowaliśmy się z Gizelą Nowak – dotychczasową szefową Łęgu. Poinformowała, że faktycznie nie jest już sołtysem, ale to pokłosie zapisu w statucie wszystkich sołectw. To w paragrafie trzecim znajduje się informacja, że kadencja organów sołectwa odpowiada kadencji rady gminy. Natomiast zebranie wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej winno odbyć się w terminie 6 miesięcy od upływu kadencji rady gminy.

Wójt Anna Iskała (na zdj.) poinformowała nas z kolei, że na dniach poznamy szefów poszczególnych sołectw. 7 stycznia rozpoczął się cykl wyborczy. Szefowa Nędzy zauważyła również, że sołtysi są na dwóch stanowiskach, szefują sołectwom, ale i są inkasentami. Nie ma więc problemu z pobieraniem należności od płatników, choć obecny okres jest już po poborze wszystkich podatków.

Przypomnijmy, dotychczasowymi sołtysami byli: Babice – Jan Flut, Ciechowice – Regina Pieruszka, Górki Śląskie – Edyta Szajt, Łęg – Gizela Nowak, Nędza – Stefan Kurzydem, Szymocice – Karol Kalemba, Zawada Książęca – Monika Jacheć.

(mad)

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Karol Kalemba

Karol Kalemba

Były radny gminy Nędza.