Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Partacze, beton i samobójstwo, czyli Bożydary 2018

04.01.2019 07:00 | 7 komentarzy | web

Rok temu opisałem Wam w tym miejscu, co przepowiedziała wróżka Raciborzowi na 2018 rok i niestety wszystko, ale to wszystko się sprawdziło. Dlatego drugi raz wolę nie ryzykować, kończę z czarną magią i wracam do przyznawania nagród – Bożydarów. To jest dużo bezpieczniejsze, bo grozi co najwyżej oskarżeniami, że mam zryty beret, otrzymywaniem mejli na temat życia towarzyskiego pana X i pani Y, tudzież pogróżkami, że spotkamy się w sądzie. O pardon, raz miałem też zaproszenie od jednego radnego na cmentarz, ale nie skorzystałem.

Partacze, beton i samobójstwo, czyli Bożydary 2018
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bożydara w kategorii „Drogowe partactwo remontowe” otrzymują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Raciborzu odpowiedzialni za remont ulicy Kościuszki – Łąkowej

Uzasadnienie: Remont nie doszedł do skutku, mimo że przetarg ogłaszano trzy razy, bo wykonawcy żądali dużo wyższych cen niż kwota, którą dysponowało starostwo. Przyznane wcześniej 1,9 mln zł dotacji od wojewody trzeba było oddać. Starosta zżymał się publicznie, że to nie wina urzędników, ale niemożliwego do przewidzenia wzrostu cen na rynku. Dziennikarz „Nowin Raciborskich” dowiódł jednak, że inne powiaty z naszego regionu, które otrzymały dotacje na drogi w tym samym terminie, poradziły sobie z inwestycjami, bo dobrze oszacowały wartości robót i ogłaszały przetargi dużo wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku urzędnicy mają jeszcze raz spróbować zdobyć dotację i zrobić remont. Zła, że chyba nadal wierzą, że poprzednio wszystko zrobili dobrze.


Bożydara w kategorii „Jedziem walcem po asfalcie” otrzymuje były prezydent Mirosław Lenk (a prezydent Dariusz Polowy zaczyna zbierać punkty do nominacji)

Uzasadnienie: Mieszkańcy Płoni nie chcą, żeby Przedsiębiorstwo Robót Drogowych produkowało tam asfalt. Z kolei bez własnej otaczarni PRD nie ma szans na rynku remontów dróg. Decyzja nie jest łatwa, więc najlepiej ją… odwlekać. Jak dotąd się udawało. Była już w tej sprawie specjalna sesja rady miasta, były zapowiedzi, deklaracje i terminy. „Stary” prezydent zwodził, zapowiadał przeniesienie asfaltowni poza Racibórz. Sprawy posuwały się do przodu w tempie walca, niestety nie wiedeńskiego tylko drogowego. „Nowy”, jak na razie, nabrał wody w usta. Otaczarnia jak stała, tak stoi. Prezes PRD chyba nie za bardzo wie na czym stoi. A mieszkańcy Płoni w końcu staną… przed gabinetem Dariusza Polowego.


Bożydara w kategorii „Wykorzystanie architektury Azteków do rewitalizacji ulicy Długiej” otrzymuje Wojciech Krzyżek – były pierwszy zastępca Prezydenta Raciborza (nadzorujący inwestycje)

Uzasadnienie: Sądząc po tym, co już widać, odnowiona za ciężkie pieniądze ulica Długa będzie kamienną pustynią pozbawioną naturalnej roślinności. Ewidentnie widać fascynację projektantów średniowieczną architekturą Azteków, tudzież współczesną, betonową za budową bunkrową, dla niepoznaki nazywaną „przystanią nad Odrą”. Dawne indiańskie postumenty do składania rytualnych ofiar z ludzi prawdopodobnie odwzorowane zostały na Długiej w formie… ławek do siedzenia. Oczywiście „do siedzenia” są tylko z nazwy, gdyż wygodnie usiądą na nich wyłącznie ci, u których kolano od kostki dzieli nie więcej niż 10 cm. Ze współcześnie żyjących, wymóg ten spełniają niemowlęta i hobbici.


Bożydara w kategorii „Zwykły pomnik gadulstwa” otrzymują były Prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz raciborscy radni, m.in. Marek Rapnicki

Uzasadnienie: Przez całą ostatnią kadencję trwały pogawędki radnych i prezydenta, gdzie ma stanąć pomnik księcia Mieszka Laskonogiego, kto ma za niego zapłacić, z czego ma być zrobiony, czy książę ma siedzieć na ławce czy na koniu, itp. Nic z tego gadulstwa nie wyszło. Zresztą także obchody 800-lecia Raciborza (do których w pewnym momencie chciano „przykleić” wzniesienie pomnika) przypominały upichcony naprędce groch z kapustą i same mogłyby być pomnikiem niewykorzystanej szansy na promocję miasta. Na szczęście tego pomnika też nikt nie postawi.

Zobacz pozostałe teksty Bożydara


Masz informację, która nadawałaby się do tej rubryki i chcesz się nią podzielić? Napisz: bozydar.nosacz@outlook.com

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Kierownik Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia