Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Kto starostą powiatu? Liczą się dwie osoby

14.11.2018 07:00 | 29 komentarzy | mak, art

Leszek Bizoń albo Danuta Maćkowska - te dwa nazwiska najczęściej padają w kontekście wyboru nowego starosty powiatu wodzisławskiego. I są źródłem tarcia na linii Wspólnota-PiS.

Kto starostą powiatu? Liczą się dwie osoby
Zarząd Powiatu Wodzisławskiego poprzedniej kadencji: od lewej Andrzej Kania, wicestarosta Danuta Maćkowska, starosta Ireneusz Serwotka, Janina Chlebik-Turek, Leszek Bizoń. Fot. www.powiatwodzislawski.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z naszych informacji wynika, że Wspólnota Samorządowa, która do rady powiatu wprowadziła 8 radnych, obecnie może liczyć już co najmniej na 10 szabel. Dodatkowe nabytki to radni Głosu Pokoleń. Przy czym z naszych informacji wynika, że jeden z nich stał się już formalnie członkiem Wspólnoty, zaś drugi ma jedynie należeć do klubu radnych Wspólnoty Samorządowej. Niewykluczone również, że Wspólnota przejmie niektórych radnych Zgody i Rozwoju.

Dlatego to Wspólnota a nie PiS, który również wprowadził do rady powiatu 8 radnych, zdaje się być głównym rozgrywającym w tworzeniu koalicji. Tyle że… w samej Wspólnocie Samorządowej istnieje podział, dotyczący tego, kto miałby być koalicjantem. To podział na część pragmatyczną i ideologiczną. - Starsi radni skłaniają się raczej ku pragmatycznej koalicji z PiS-em, bo wiadomo, że wsparcie rządowe będzie potrzebne, choćby dla szpitala. Młodsi radni, głównie nowi, wolą zaś koalicję z Koalicją Obywatelską – mówi nam dobrze poinformowana osoba. Podział jest tak ostry, że podobno nawet niektórzy radni zagrozili, że jeśli Wspólnota zgodzi się na koalicję z PiS, to oni Wspólnotę opuszczą. W efekcie Wspólnota Samorządowa, w której wiele osób widziało siłę apolityczną i pragmatyczną, nakierowaną przede wszystkim na rozwiązywanie problemów lokalnych, coraz bardziej wikła się w bieżący podział polityczny. A to może rozsadzić ją od środka, ułatwiając w przyszłości zdominowanie rady powiatu przez organizmy ściśle polityczne, a więc PiS lub KO. Dlatego bardziej doświadczeni czlonkowie Wspólnoty starają się studzić zapędy ideologiczne niektórych młodszych kolegów argumentując, że ugrupowanie apolityczne winno kierować się zasadą skuteczności. - Część naszych radnych musi zrozumieć, że nie przyszli do rady, po to by kogoś lubić lub nie lubić, ale po to by rozwiązywać lokalne problemy – słyszymy.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski