Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Dariusz Polowy i jego strategia dla Raciborza czyli "Dziesiątka Polowego"

10.10.2018 18:30 | 58 komentarzy | żet, OQL

Port rzeczny, miejskie taksówki, budowa kilku nowych rond, nowy żłobek i manufaktura czekolady - to zaledwie ułamek obszernego programu wyborczego Dariusza Polowego. Kandydat na prezydenta Raciborza zaprezentował go w środę 10 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Dariusz Polowy i jego strategia dla Raciborza czyli "Dziesiątka Polowego"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W środę 10 października Dariusz Polowy zaprezentował na Zamku Piastowskim w Raciborzu swój program wyborczy. Opiera się on na założeniu, że w kolejnych latach Śląsk stanie się centrum logistycznym o wielkim znaczeniu. Władze Raciborza mogą zdecydować, czy odegrać w tym procesie aktywną rolę, czy też zdać się na łaskę losu.

- Nie zamierzamy opierać naszej strategii dla miasta wyłącznie na trafności tej analizy, ale nie chcemy też sprowadzać naszego programu tylko do łatania dziur i remontów placów zabaw. Będziemy konsekwentnie realizować naszą wizję, łącząc ją z bieżącymi działaniami - zapowiedział D. Polowy. Dodał, że "najbliższe lata będą czasem dla prawdziwego gospodarza, który wykorzysta każdą szansę dla dobra miasta i jego mieszkańców".


Program wyborczy Dariusza Polowego dzieli się na dziesięć sfer. Każda z tych sfer dzieli się na kolejne podpunkty. Całość prezentuje się więc dość obszernie. Oto najważniejsze części tego programu.

Drogi lądowe i rzeczne

Pierwsza ze sfer pn. "Geopolitycznie i lokalnie" skupia się na wspieraniu działań zmierzających do budowy kanału Odra-Dunaj, wykorzystaniu potencjału żeglugi śródlądowej, lobbowaniu na rzecz budowy drogi Racibórz - Pszczyna czy wschodniej obwodnicy miasta. D. Polowy zapowiada również aplikowanie po środki z rządowego programu "Pakiet dla Miast Średnich".

Tanie działki, bonifikaty, żłobek

Druga sfera programu D. Polowego oscyluje wokół szeroko pojętej demografii. Kandydat zapowiada m.in. uruchomienie programu sprzedaży tanich działek pod budownictwo rodzinne dla młodych małżeństw, utrzymanie bonifikat przy wykupie mieszkań z zasobów MZB czy budowę żłobka.

Darmowa komunikacja, miejskie taksówki i nowe ronda

W dziedzinie komunikacji D. Polowy zamierza doprowadzić do optymalizacji transportu publicznego, tak aby PK i PKS nie konkurowały ze sobą. Mało uczęszczane linie mają być objęte usługą "miejskich taksówek" wzywanych wiadomością SMS. Transport publiczny ma być darmowy, a rozkład jazdy praktyczny.

Ponadto D. Polowy zapowiada m.in. budowę jednokierunkowej drogi dla samochodów ciężarowych z Koloni Pawłów do ul. Starowiejskiej (co ma rozładować korki na ul. Głubczyckiej), budowę rond przy "Mechaniku", mleczarni, skrzyżowaniach Słowackiego z Ogrodową oraz Opawskiej i Bogumińskiej, a także przy zjeździe na Brzezie. Wyremontowana ma zostać również droga z Ocic do Żerdzin, a dzielnice mają zostać połączone z centrum drogami rowerowymi.

Boisko ze sztuczną nawierzchnią i lodowisko

Racibórz przyjaznym, bezpiecznym i komfortowym miejscem - to kolejny punkt programu Dariusza Polowego, na który składa się m.in. unowocześnienie systemu monitoringu, wsparcie rewitalizacji parku Jordanowskiego, budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, zadaszenie i rewitalizacja lodowiska.

D. Polowy zamierza również wspierać szpital w pozyskiwaniu kadry, m.in. poprzez udostępnianie mieszkań dla lekarzy, którzy zdecydują się na podjęcie pracy w raciborskim szpitalu.

Ulgi podatkowe i szkolenia

W sferze biznesowej D. Polowy zapowiada m.in. zwolnienia podatkowe dla firm zwiększających zatrudnienie, bezpłatne szkolenia dla młodych, czy ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, których dotknie spadek w obrotach spowodowany np. długotrwałym remontem drogi dojazdowej do firmy.

Plac Długosza po nowemu, miejski architekt i raciborska Stodolnia

Kolejne zapowiadane przez D. Polowego działania skupiają się w dziale "Centrum - życie i biznes". Składają się nań m.in. ograniczenie stref płatnego parkowania, nowa koncepcja rewitalizacji placu Długosza (budowa podziemnego parkingu oraz reprezentacyjnego budynku o funkcjach mieszkaniowo-gospodarczych, rezygnacja z budowy miejskiej pralni), powołanie miejskiego architekta, a także utworzenie w mieście tzw. "miejskiej strefy rozrywki" na wzór Stodolni w Ostrawie (zwolnienie inwestorów z opłat czynszowych).

Dyżury w dzielnicach, niższe opłaty oraz pomoc przy wypełnianiu wniosków

W ramach "Profesjonalnego Raciborza" D. Polowy chciałby powiększenia budżetu obywatelskiego. Zapowiada też dyżury prezydenckie w różnych częściach miasta.

Ponadto Racibórz Dariusz Polowego ma być tańszy (podjęcie działań zmierzających do obniżenia opłat za śmieci i ścieki) i bardziej ekologiczny (pomoc dla mieszkańców w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizację z rządowego programu, nowe nasadzenia drzew).

Księstwo Odrą i czekoladą płynące

Ostatnie punkty programu Dariusza Polowego oscylują wokół turystyki i kultury, to m.in. stworzenie marki "Księstwo Raciborskie", powołanie lokalnej organizacji turystycznej, inwestycje w gród rycerski oraz manufakturę organizującą słodkie warsztaty dla młodych turystów "Raciborskie Księstwo Czekolady Mieszko", wsparcie artystów oraz organizatorów imprez artystycznych i festiwali.


Kto przyszedł?

W konwencji programowej D. Polowego wzięło udział około 80 osób, m. in. parlamentarzyści Wojciech Piecha i Czesław Sobierajski (PiS), radni miejscy Leon FiołkaPiotr Klima, Anna Ronin, Leszek SzczasnyZuzanna Tomaszewska, a także radni powiatowi Szymon Bolik, Katarzyna Dutkiewicz, Dominik Konieczny, Teresa Frencel, Anna Wacławczyk i Dawid Wacławczyk. Nie zabrakło również innych osób sympatyzujących z RSS Nasze Miasto, Klubem Gazety Polskiej oraz PiS. Dariusza Polowego wspierali m.in. Łukasz Bordo (entuzjasta kolei), Jarosław Łęski (prowadzi na Facebooku profil Jawny Racibórz), Ewa Klimaszewska (postulowała zakup oczyszczaczy powietrza do żłobków), Tomasz Bieliński (środowisko sportowe), kandydaci PiS do rady powiatu Tomasz Kusy (były radny miejski i kandydat na prezydenta Raciborza) i Elżbieta Biskup (była radna miejska, nauczyciel śpiewu, animator kultury), a także były radny miejski Dariusz Ronin.

Oklaski dla Polowego, Dominiak o smogu

Dariusz Polowy kilkakrotnie został nagrodzony brawami, m.in. gdy mówił o nowym rozkładzie jazdy autobusów, spotkaniach z mieszkańcami w dzielnicach, stworzeniu strefy rozrywki w centrum miasta, czy rezygnacji z budowy pralni miejskiej na placu Długosza.

Działania proekologiczne zreferował Piotr Dominiak - były radny, w ostatnich latach zaangażowany w działalność Raciborskiego Alarmu Smogowego. - Nie możemy czekać 20 czy 30 lat, aż ten problem (smogu - red.) rozwiąże się sam - powiedział P. Dominiak. Stwierdził, że koniecznością jest skorzystanie z rządowego programu dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji budynków.

Wacławczyk o turystyce

Kwestie turystyczne poruszył z kolei Dawid Wacławczyk. Wspominał, że gdy osiem lat temu po raz pierwszy mówił, że Racibórz mógłby się stać alternatywą np. dla jury krakowsko-częstochowskiej, został wyśmiany. Dzisiaj sytuacja jest już inna - w Raciborzu pojawiły się profesjonalne miejsca noclegowe, oprowadzane po mieście wycieczki są już czymś normalnym.

- Biznes zrobił swoje. Są miejsca noclegowe, są dobre restauracje, są usługi przewodnickie. To wszystko stało się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Teraz samorząd musi dogonić biznes - powiedział D. Wacławczyk. Zwrócił uwagę na konieczność utworzenia marki Raciborza - Księstwa Raciborskiego - którą będą posługiwać się wszystkie gminy powiatu raciborskiego.

Tomaszewska o kulturze

O tym czego brakuje w życiu kulturalnym Raciborza mówiła z kolei radna Zuzanna Tomaszewska. Powiedziała, że koniecznością jest stworzenie jednolitego systemu informowania o wydarzeniach kulturalnych. - Nasze miasto potrzebuje jeszcze więcej wspierania i promocji naszych artystów lokalnych. Powinniśmy się chwalić tymi artystami, którzy są już na szczycie kariery. Powinniśmy ich pokazywać i mówić, że są raciborzanami - powiedziała Z. Tomaszewska.

Radna stwierdziła również, że młodzi ludzie nie mają gdzie rozwijać swoich pasji. Powiedziała, że Dom Kultury "Strzecha" powinien być otwarty dla młodzieży (sala do prób początkujących zespołów muzycznych, studio fotograficzne).

Wyraziła również przekonanie o konieczności wspierania wyjątkowych wydarzeń, promujących Racibórz w Polsce (np. Intro Festival). - Myślę, że już wiecie Państwo, na kogo macie głosować - zakończyła, zebrawszy za to oklaski.

"Zrobimy to"

- Oto cała "dziesiątka Polowego". Zrobimy to i Racibórz będzie wielki - powiedział Dariusz Polowy. Na zakończenie głos zabrali jeszcze senator Wojciech Piecha, radny powiatowy Dawid Wacławczyk oraz radna miejska Anna Ronin. Zachęcali do zmiany Raciborza na lepsze i głosowania na D. Polowego. Poseł Czesław Sobierajski opowiedział w krótkich słów o rządowym programie budowy dróg. - Ile Racibórz na tym skorzysta? To będzie zależało od tego jak będą przygotowane projekty - powiedział poseł. Dodał, że mając "takiego kandydata i taki program, zwycięstwo jest pewne".

- To nie jest tak, że to wszystko zrobi Dariusz Polowy. Ja kandyduję na urząd prezydenta, ale są ludzie, którzy kandydują do rady miasta i powiatu. Ważne jest to, żeby idąc do wyborów, głosować na kandydatów, którzy będą realizowali ten program - powiedział, zachęcając do głosowania na kandydatów KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki (wybory do rady miasta) oraz PiS (wybory do rady powiatu oraz Sejmiku Śląskiego).

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Anna Wacławczyk

Anna Wacławczyk

Radna Gminy Racibórz.

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dariusz Ronin

Dariusz Ronin

Były radny Gminy Racibórz.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jarosław Łęski

Jarosław Łęski

Radny Miasta Racibórz

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS

Wojciech Piecha

Wojciech Piecha

Senator

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty