Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Siedlaczek przeniósł szpital, Hajduk wyremontował zamek, a Winiarski...?

25.09.2018 17:56 | 8 komentarzy | żet

Za nami XLV Sesja Rady Powiatu Raciborskiego. Starosta Ryszard Winiarski mówił o sukcesach minionych czterech lat, opozycyjny radny Dominik Konieczny punktował porażki rządzącej powiatowej raciborskim koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej - Platforma Obywatelska.

Siedlaczek przeniósł szpital, Hajduk wyremontował zamek, a Winiarski...?
Radni Powiatu Raciborskiego na pamiątkowym zdjęciu wykonanym po zakończeniu XLV sesji Rady Powiatu Raciborskiego, która miała być ostatnią w tej kadencji samorządu. Okazało się jednak, że radni spotkają się jeszcze raz, aby dokonać zmian w statucie powiatu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miliony z Unii Europejskiej

- Praca zawodowa każdego z nas to zarówno sukcesy jak i porażki. Te ostatnie pewnie wytknie mi klub PiS, choć mam nadzieję, że będzie to krytyka sprawiedliwa - powiedział starosta Ryszard Winiarski na początku XLV Sesji Rady Powiatu Raciborskiego. Wśród sukcesów wymienił przede wszystkim pozyskanie ze źródeł zewnętrznych 75 mln zł na realizację projektów w powiecie raciborskim. Wydatki na drogi wyniosły w tej kadencji 29 mln zł (przy czym 19 mln zł udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych).

Starosta wskazał, że największym wyzwaniem była i pozostanie kwestia funkcjonowania służby zdrowia, jednakże problemy te mają charakter krajowy, a ich rozwiązania należy spodziewać się na szczeblu parlamentarnym, a nie samorządowym. R. Winiarski na liście sukcesów tej kadencji zapisał również powołanie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności oraz uruchomienie w Raciborzu punktu paszportowego.

Ponadto wymienił wnioski o dofinansowanie projektów, które już złożono (lub które zostaną złożone w najbliższym czasie), a których profity będą zbierać jego następcy, m.in. utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego, pozyskania większych środków na remont ulicy Kościuszki, zagospodarowania budynku słodowni przy Zamku Piastowskim w Raciborzu.

"Czym Pan się może pochwalić?"

Krytyki dokonań władz powiatu raciborskiego podjął się radny Dominik Konieczny (PiS). Na początku swego wystąpienia sięgnął pamięcią do poprzednich kadencji samorządu i dokonań starostów Henryka Siedlaczka oraz Adama Hajduka. Pierwszy poświęcił się kwestii przeniesienia szpitala z ulicy Bema na Gamowską, drugi skupił się na remoncie Zamku Piastowskiego w Raciborzu. - Co jest Pana największym sukcesem? Czym Pan się może pochwalić? - spytał D. Konieczny starostę.

Starosta R. Winiarski raz jeszcze wskazał na ogromną kwotę, którą udało się pozyskać ze źródeł zewnętrznych. Wymienił również modernizację pracowni do praktycznej nauki zawodu, powiatową reformę szkolnictwa zawodowego (utworzenie centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego) oraz pozyskanie milionów złotych na remonty dróg. - Przychodząc do starostwa powiedziałem sobie, że moim nadrzędnym celem jest skomunikowanie Raciborza i realizacja jak największej liczby projektów drogowych. Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w województwie, który corocznie dostaje dofinansowanie na dwie drogi. To jest sukces naszej załogi - powiedział R. Winiarski.

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski