Niedziela, 26 czerwca 2022

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Koleje Śląskie: korekta rozkładu jazdy. Sprawdź, co zmienia się 2 września

31.08.2018 09:16 | 0 komentarzy | d

W najbliższą niedzielę (02.09) w życie wejdzie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Koleje Śląskie: korekta rozkładu jazdy. Sprawdź, co zmienia się 2 września
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z utrudnieniami powinni się liczyć szczególnie podróżni linii S1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, S5 na odcinku Żywiec – Zwardoń oraz linii S7 w relacjach Chałupki – Bohumin i Rybnik – Sumina. Kontynuowane będą również prace pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami, gdzie zamiast wszystkich pociągów kursują autobusy zastępcze.

Zmiany na linii S1 zaczną się już na samym początku jesiennej korekty. Ze względu na prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe od 2 września ruch pociągów na odcinkach Częstochowa Raków – Poraj oraz Myszków – Zawiercie będzie prowadzony po jednym torze. W związku z tym część pociągów będzie musiała kursować objazdem przez Mirów, z pominięciem Korwinowa. Cztery pociągi będą miały skrócone relacje, kończąc kurs w Zawierciu. Nie będzie również kursować pociąg przyspieszony Biegański.

- Ponieważ czas przejazdu autobusów zastępczych byłby zupełnie nieadekwatny do czasu przejazdu pociągu, wstępnie nie planujemy komunikacji zastępczej na linii S1. Do obsługi tych połączeń zostaną natomiast skierowane nasze najbardziej pojemne jednostki, aby w miarę możliwości zneutralizować niedogodności związane z remontem. Warto również podkreślić, że aby maksymalnie wykorzystać potencjał linii objazdowej Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie specjalnie wybudował peron tymczasowy na przystanku Częstochowa Raków. Dla użytkowników linii S1 mamy również dobrą wiadomość. Ponieważ wrzesień wciąż jeszcze potrafi obfitować w słoneczne dni, podtrzymana zostanie część postojów nad jeziorem Pogoria I w Dąbrowie Górniczej. Od 2 września do 20 października podróżni będą mieli tutaj do dyspozycji osiem pociągów każdego dnia – informują Koleje Śląski

W dwóch przypadkach jesienna korekta będzie się wiązać z kontynuacją zamknięć rozpoczętych już w poprzednich miesiącach. Autobusy zastępcze będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn oraz Żywiec – Zwardoń. Jest to szczególnie istotna informacja dla rowerzystów, ponieważ linia S5 cieszy się dużą popularnością wśród miłośników jednośladów, a niestety autobusy zastępcze uniemożliwiają przewożenie rowerów. - Stąd też zachęcamy by we wrześniu decydować się na przewóz rowerów pociągiem maksymalnie do stacji w Żywcu (lub wybrać inne, również atrakcyjne kierunki) – podkreślają Koleje Śląskie.

Zastępcze autobusy będzie można spotkać również na linii S7. Od 1 do 20 października pociągi będą kursować trasą okrężną przez Jejkowice, z pominięciem odcinka Rybnik – Sumina. 7 października to zamknięcie w godzinach popołudniowych zostanie dodatkowo wydłużone do stacji Racibórz. Na początku października drogą okrężną będą kursować również trzy pociągi na odcinku Katowice – Orzesze Jaśkowice. Dla podróżnych z pominiętych stacji zostanie zapewniona komunikacja zastępcza, natomiast pasażerowie jadący w relacji bezpośredniej będą mogli skorzystać z dodatkowych postojów w Tychach, Łaziskach Średnich i Orzeszu Mieście.

- Jednocześnie warto pamiętać, że podróżni z Wodzisławia Śląskiego i Rybnika od czerwca mają do dyspozycji znacznie więcej pociągów, dzięki uruchomieniu szybkiej kolei miejskiej pomiędzy tymi dwoma miastami. Warto zatem np. wraz z powrotem do szkoły czy na studia rozważyć przesiadkę na pociąg – zauważa rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed niedzielnymi wycieczkami czy poniedziałkowym wyjściem do pracy.

Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. w zakładce Rozkład jazdy.

źródło: Koleje Śląski, opr. (d).