Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Druga szansa dla oczyszczalni

25.08.2018 07:00 | 0 komentarzy | mak

Wielki front robót czeka gminę Lubomia. Sołectwa Lubomia i Syrynia załapały się na wielomilionowe dofinansowania na budowę kanalizacji. Najpierw został ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Lubomi (pisaliśmy już, że w przetargu wystartowało 6 firm, a po otwarciu ofert okazało się, że aż 5 z nich jest w zasięgu finansowym gminy). Teraz przyszła kolej na przetarg dla Syryni. Tu radość jest połowiczna. Dlaczego?

Druga szansa dla oczyszczalni
Istniejąca oczyszczalnia w Nieboczowach zostanie rozbudowana, by mogła przyjmować ścieki od mieszkańców Syryni.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach inwestycji w Syryni zostanie wybudowanych ponad 9 km sieci kanalizacji oraz dojdzie do rozbudowy istniejącej oczyszczalni ścieków w Nieboczowach, by mogła ona przyjmować ścieki z sąsiedniej Syryni (do przepustowości 130 m3/d). Firmy mogły składać swoje oferty albo na całość inwestycji, albo osobno na sieć i osobno na rozbudowę oczyszczalni. Jeśli chodzi o budowę sieci, to wpłynęło 6 ofert. Najtańsza z nich wynosi 8,34 mln zł, a to oznacza, że mieści się w zaplanowanym kosztorysie, który opiewa na 8,88 mln zł.

– Teraz trzeba jeszcze sprawdzić oferty pod kątem formalnym – zaznacza wójt Czesław Burek.

Niestety w przypadku rozbudowy istniejącej oczyszczalni ścieków przetarg trzeba było unieważnić. Zgłosiły się dwie firmy. Najtańsza oferta wyniosła 8,72 mln zł, podczas gdy gmina ma zabezpieczone 5,4 mln zł. – Dlatego podjąłem decyzję, że ogłosimy przetarg jeszcze raz. Mam nadzieję, że za drugim razem oferty będą niższe – dodaje wójt Burek.

Na budowę kanalizacji w Syryni gmina pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 9,03 mln zł. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 13 mln zł.

(mak)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia