środa, 17 sierpnia 2022

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

Praktyka w kopalni dla uczniów rybnickiej szkoły

03.04.2018 11:10 | 0 komentarzy | acz

PGG podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej w sprawie praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym. To pierwsza tego typu umowa w spółkach węglowych. W środę 28 marca br., Polska Grupa Górnicza podpisała z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku porozumienie w sprawie kształcenia dualnego w Branżowej Szkole I Stopnia.

Praktyka w kopalni dla uczniów rybnickiej szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PGG będzie organizatorem praktycznej nauki zawodu, kształcących się w zawodzie elektryk oraz ślusarz.

- To pierwsze, pilotażowe porozumienie jakie PGG podpisze w obszarze kształcenia dualnego, kiedy proces kształcenia praktycznego leży po stronie pracodawcy. Tym bardziej jest to nowość, gdyż wymaga zatrudniania uczniów w charakterze pracowników młodocianych – powiedział Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG do spraw pracowniczych.

Młodociani pracownicy będą zatrudnieni w KWK ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice. Pracując na kopalni, będą zdobywali zawodowe doświadczenie jako ślusarze i elektrycy. Organizacja praktyk przez PGG umożliwi uczniom zastosowanie i pogłębienie zdobytej przez nich wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.

Szkoła zapewni uczniom kształcenie i realizację podstawy programowej w zakresie przedmiotów ogólnych i teoretycznych przedmiotów zawodowych. Uczniowie odbywający praktyki otrzymają wynagrodzenie przysługujące pracownikom młodocianym, obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

PGG zawierając pierwszą umowę dualną ma nadzieję na pozytywne doświadczenie w kształceniu młodocianych od podstaw, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami pracodawcy.

Ze strony PGG porozumienia podpisali Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG do spraw pracowniczych oraz Andrzej Paniczek, wiceprezes PGG do spraw finansowych. Szkołę reprezentował Marek Holona, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusz Kościuszki w Rybniku.