środa, 6 lipca 2022

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

10.02.2018 12:20 | 1 komentarz | woj

Podczas ostatniej sesji rady gminy wójt Alojzy Pieruszka wręczył odznaczenia Zasłużonym dla gminy Rudnik. Ta forma uznania dla osób poświęcających się dla lokalnej społeczności funkcjonuje od ponad dziesięciu lat. Jednak ostatnie wyróżnienia zostały wręczone w 2010 r.

Zasłużeni dla gminy Rudnik
Grono Zasłużony dla gminy Rudnik, którzy odebrali z rąk wójta odznaczenia i upominki. Na zdjęciu od lewej: Henryk Reichel, Jan Leśniok, Karol Jasny, przewodniczący rady Mirosław Glolijasz, Urszula Widenka, wójt Alojzy Pieruszka , Antoni Strzeduła, Nikodem Musioł, Alfred Rosa.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku lista Zasłużonych liczy siedem osób. Było ich więcej, lecz jeszcze w grudniu Stefan Absalon (radny z Rudnika) i Maria Szramek (sołtys Strzybnika) poprosili o wykreślenie ich z tego grona. Sylwetki pozostałych przybliżył podczas obrad Jan Deńca, który przyznał, że to dla niego zaszczyt. Zasłużeni otrzymali podziękowania za swoją pracę, medale oraz upominki. – Dziękujemy za wasze poświęcenie i to, że nadal służycie dobrą radą i wspomnieniami. Wiem, że niektórzy nadal są aktywni – gratulował wójt Pieruszka.

(woj)


Poniżej prezentujemy krótkie życiorysy i historie dokonań Zasłużonych.

Urszula Widenka. Urodzona 7 lipca 1944 r. w Brzeźnicy. Życie zawodowe związała z rolnictwem, pracowała m.in. w Gminnej Spółdzielni w Łubowicach i Rudniku. Była założycielką RSP w Brzeźnicy. W swojej wiosce angażowała się w życie społeczne i kulturalne, również reprezentując ją jako sołtys i radna. Założyła również Koło Gospodyń, gdzie prowadziła kursy szycia i zajęcia kulinarne. Obecnie jest aktywną działaczką koła emerytów.

Antoni Strzeduła. Urodzony 17 czerwca 1937 w Gamowie. Zawodowo był związany z RAFAKO, gdzie pracował do emerytury. W Gamowie udzielał się społecznie i wspierał rozwój wsi. Przez dwie kadencje pracował w radzie gminy. Brał udział w powołaniu Parafialnego Towarzystwa Oświatowego oraz walczył o przetrwanie szkoły w Szonowicach. Do dziś angażuje się w życie swojej parafii i swojej pasji – pszczelarstwu.

Henryk Reichel. Urodzony 25 października 1935 w Braunschweig. Zawodowo budowlaniec, pracował m.in. w RSP Sławików czy RPB Racibórz. Działacz społeczny i samorządowy, związany z Grzegorzowicami. Jeden z założycieli tamtejszego LKS-u. Dwie kadencje radny. Wspomagał doposażenie gminnych ośrodków zdrowia, również sprowadzając sprzęt medyczny z Niemiec. Wspierał rozbudowę szkoły w Grzegorzowicach.

Karol Jasny. Urodzony 22 marca 1941 r. w Sławikowie. Pracował m.in. w raciborskim Przedsiębiorstwie Transportu Handlu Wewnętrznego oraz RSP w Miejscu Odrzańskim. Zaangażowany w życie rodzinnego Sławikowa, gdzie wspierał rozwój sportu i infrastruktury. Dwie kadencje w radzie gminy. Aktywny działacz DFK, z zamiłowania hodowca gołębi.

Nikodem Musioł. Urodzony 2 lutego 1940 r. w Strzybniku. Z wykształcenia kowal, ale nie pracował w tym zawodzie. Związany zawodowo z PGR-em w Strzybniku oraz w Wytwórnią Aparatury Cukrowniczej w Raciborzu. Całe życie pracował dla Strzybnika, m.in. przez 50 lat jako członek OSP. Był również koordynatorem wiejskiej świetlicy. Wciąż zaangażowany w życie strażackie.

Alfred Rosa. Urodził się 27 maja 1941 r. w Rudniku. Zawodowo związany z rolnictwem. Pracował m.in. w Państwowym Inspektoracie Gospodarstw Rolnych w Rudniku. Był przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Rudniku. Do emerytury pracował w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni. Reprezentował interesy swojej wioski jako radny gminy oraz sołtys. Był koordynatorem wiejskiego Klubu Rolnika. Hoduje ptaki ozdobne.

Jan Leśniok. Urodził się 1 lutego 1943 r. w Grzegorzowicach. Pracował m.in. w łubowickim kółku rolniczym, PZGS Racibórz czy Mechanizacji Rolnictwa. Był jednym z założycieli LKS-u Grzegorzowice. Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Łubowicach. Przez 37 lat reprezentował swoje sołectwo jako radny. Inicjator rozbudowy zabudowań LKS-u i świetlicy DFK.

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Jan Deńca

Jan Deńca

Radny Powiatu Raciborskiego.

Stefan Absalon

Stefan Absalon

Radny gminy Rudnik.