Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Walka ze smogiem. Racibórz bez węgla w piecu?

01.02.2018 12:52 | 15 komentarzy | ma.w

To dalekosiężna wizja, którą chciałoby w Raciborzu zrealizować środowisko Raciborskiego Alarmu Smogowego (RSS Nasze Miasto). Na początek proponuje by magistrat przestał dotować wymianę piecy na węgiel, drewno i pellet.

Walka ze smogiem. Racibórz bez węgla w piecu?
Radna Zuzanna Tomaszewska i radny Leszek Szczasny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niemal rzutem na taśmę udało się Zuzannie Tomaszewskiej wprowadzić pod obrady styczniowej sesji punkt o dyskusji nad zmianami w raciborskim PONE (Programie Ograniczania Niskiej Emisji). Nie chcieli go prezydent Lenk i przewodniczący Mainusz, ale przeszedł jednym głosem.

Dyskusja odbyła się na koniec posiedzenia. Było długie więc radni przystąpili do rozmów nad zmianami w PONE już nieco zmęczeni. Głos opozycji w tej sprawie był jasny: zakażmy dotacji do pieców węglowych jak najszybciej, a za parę lat zmienimy Racibórz w strefę wolną od węgla. Padła propozycja perspektywy 8–letniej. Radnej Tomaszewskiej zależało by wstrzymać nabór do PONE, który rusza w lutym i wprowadzić doń zmiany: więcej dokładać do wymiany starych pieców na urządzenia gazowe, a do węglowych wcale.

Prezydent Lenk i jego naczelniczka Zdzisława Sośnierz (ochrona środowiska) oponowali. Ich zdaniem przepadnie dofinansowanie do PONE z wojewódzkich funduszy. Obawiali się, że ci, których nie stać na grzanie gazem w ogóle nie wymienią starych pieców i przez kolejne lata będą z nich kopcić w mieście.

Włodarz zaproponował utworzenie zespołu – radnych, urzędników i społeczników – którzy wypracują konkretne rozwiązania. Z nimi urząd zwróci się do służb wojewódzkich by ubiegać się za rok o środki na walkę z niską emisją.

Do odważnych ruchów, takich jak ten proponowany przez radną Tomaszewską, zachęcał radę Leszek Szczasny. – Bądźmy liderami. Próbujmy. Polityka czekania i patrzenia się na innych nie jest właściwa. Cokolwiek będziemy robić w tym mieście nie ma sensu póki będziemy się truli – apelował do prezydenta i jego klubu. Zachęcał radnych z koalicji rządzącej by się wypowiedzieli w temacie. Sprowokował tylko Marcina Ficę, który nie zgadzał się z tezą Szasnego, że sytuacja z powietrzem w Raciborzu jest dramatyczna.

Na dyskusji się zakończyło. Kolejnym krokiem ma być utworzenie zespołu, o którym mówił na sesji prezydent Lenk. Swój akces do tego gremium zgłosili m.in. wiceprzewodniczący rady Andrzej Rosół i szef komisji budżetu Jan Wiecha.

(ma.w)


Przewodniczący Mainusz dopuścił do głosu raciborzanina, zwolennika ekologii Bogusława Siwaka. Ten prosił by rada miasta nie odwlekała zmian w PONE. Powoływał się na przykłady Wrocławia i Krakowa, które dążą do ograniczeń w ogrzewaniu węglem. Mówił m.in., że złej jakości ekogroszek spalany w piecach 5 klasy zanieczyszcza powietrze tak jak kotły o 2 klasy gorsze. Siwak podał dane o znacznym poziomie smogu w Raciborzu i dowodził, że powietrze w mieście jest gorsze niż w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Na sesji skrytykował go za to rzecznik urzędu Leszek Iwulski, krzycząc, że to oszukiwanie ludzi, bo on znalazł inne dane, świadczące o tym, że tak źle nie jest.

Ludzie:

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty