Piątek, 20 maja 2022

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Raciborski Alarm Smogowy. Dominiak odpiera zarzuty Lenka

31.01.2017 07:26 | 1 komentarz | żet

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk zarzucił Raciborskiemu Alarmowi Smogowemu, że przekłamuje wyniki badań powietrza. - To nie jest przekłamanie - mówi Piotr Dominiak, wyjaśniając że przy prezentacji wyników badań aktywiści RAS stosują tę samą metodę co Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Raciborski Alarm Smogowy. Dominiak odpiera zarzuty Lenka
Mirosław Lenk, Piotr Dominiak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym tygodniu Mirosław Lenk odniósł się do działalności Raciborskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem tej inicjatywie szkodzą polityczne zagrywki, a także przekłamania w prezentacji wyników pomiaru powietrza. Przekroczenia norm powinny dotyczyć średniego pomiaru z ostatnich 24 godzin, a nie zanieczyszczenia powietrza o danej godzinie. Zdaniem prezydenta, przekłamaniem było właśnie uwypuklanie przez Raciborski Alarm Smogowy godzinowych wyników.

Zaangażowany w działalność Raciborskiego Alarmu Smogowego Piotr Dominiak odpiera te zarzuty. - Zazwyczaj podajemy dwie informacje. Pierwsza to aktualne (na daną godzinę - red.) stężenie, które odnosimy do normy średniodobowej. Druga to wartość średniodobowa pomiaru zanieczyszczenia powietrza. W ten sam sposób o stężeniu w powietrzu niebezpiecznych pyłów informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - wyjaśnia Piotr Dominiak.

Aktywista Raciborskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że podczas 35 dni badania jakości powietrza w Raciborzu, kilka razy doszło do drastycznego przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza w ujęciu dobowym, nawet o 1400%.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK