Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Pył w powietrzu. W Rybniku normy przekroczone o 490 proc.,w Wodzisławiu o 452 proc.

21.01.2016 08:32 | 9 komentarzy | acz

W czwartek 21 w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim lokalnie w strefie północnej oraz miejscami w strefie południowej będzie umiarkowana, na pozostałym obszarze będzie niekorzystna, wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

Pył w powietrzu. W Rybniku normy przekroczone o 490 proc.,w Wodzisławiu o 452 proc.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakość powietrza od kilku dni jest fatalna. Tak jak ostrzegaliśmy, we wtorek nastąpiły przekroczenia pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Rybniku o 490%, Wodzisławiu o 452%, Zabrzu o 288%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 282%, Częstochowie o 278%, Gliwicach o 204%, Żywcu o 178%, Katowicach o 164%, Bielsku-Białej o 132%, Dąbrowie Górniczej o 128%, Tychach o 128%, Sosnowcu o 114%, Cieszynie o 62%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 30%.

Na stacji w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 - poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło w Rybniku - 295 µg/m3, w Wodzisławiu Śląskim - 276 µg/m3.


Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jestkontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

  • w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m 3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
  • w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m 3   stężenia dobowego PM10   najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

  • spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
  • palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań, wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia spacerów z dziećmi.

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.

 

Oprac. (acz)