Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Zatrzęsła się ziemia w regionie. Znamy źródło. To KWK Budryk

08.11.2018 20:50 | 8 komentarzy | acz, mak
Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:36

W czwartek 8 listopada około godziny 20.30 mieszkańcy regionu odczuli silny wstrząs. - Potężny, aż dzieci się wystraszyły - przekazuje nam jedna z czytelniczek.

Zatrzęsła się ziemia w regionie. Znamy źródło. To KWK Budryk
Wojciech Wojtak z raciborskiego obserwatorium PAN Fot. Adrian Czarnota / nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstrząd był odczuwalne między innymi w Rybniku, Raciborzu, Wodzisławiu, Czerwionce, Gliwicach, Ornontowicach czy Żorach. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną wstrząsu oraz gdzie było jego źródło. - Na ten moment nie wiemy co było przyczyną i o którą kopalnię chodzi. Wstrząs był odczulawalny na bardzo dużym obszarze - usłyszeliśmy od dyspozytora Wyższego Urzędu Górniczego.

- Centrum europejskie podaje magnitudę wstrząsu na poziomie 3,6 stopnia. Nasze urządzenia w Raciborzu odnotowały go na poziomie 3,4 stopnia. wstrąs miał źródło około czterdziestu kilometrów od Raciborza - mówi nam Wojciech Wojtak z Obserwatorium Sejsmologicznego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. PAN podaje następujące współrzędne wstrąsu: 50.28 (szerokość geograficzna), 18.69 (długość geograficzna). - Nie wiemy jeszcze jaki charakter miał wstrząs, czy było to kopalniane tąpnięcie czy też wstrząs tektoniczny. Na pewno był jednym z najsilniejszych odnotowanych w tym rejonie.

- Siedziałam na tapczanie. Nagle zaczęło mocno bujać. A włączona lampa obok tak się trzęsła, że światło padało raz bardziej w jedną, raz w drugą stronę. Makabra. Czegoś takiego jeszcze nie było - pisze do nas czytelniczka Marta.

Rybnicka straz pożarna odbiera pierwsze zgłoszenia o pęknięciach na budynkach w centrum miasta. 


AKTUALIZACJA (godz. 21.47)

Wstrząs był związany z działalnością kopalni Budryk w Ornontowicach (Jastrzębska Spółka Węglowa). Do wstrząsu doszło w rejonie czynnej ściany D1 w pokładzie 358/1 na poziomie 1050 m. Po wstrząsie załogę wycofano. Nikomu nic się nie stało.

Wstrząs był słabo odczuwalny pod ziemią, za to bardzo silnie na powierzchni. - Mamy zgłoszenia z wielu miast - przekazał nam dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Na razie specjaliści ustalili, że był to wstrząs 10 do 7 J. Nie określili jednak, czy była to energia 5x10 do 7 J czy 6x10 do 7 J. Ale z pewnością tak zwana "siódemka".

(acz), (mak)

Czytaj podobne