Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Skąd wziął się balon, który wzbił się nad gminą Kornowac? [WIDEO, ZDJĘCIA]

11.01.2021 15:22 | 1 komentarz | mad

W poniedziałek 11 stycznia nad gminą Kornowac wzbił się balon na ogrzane powietrze. To napowietrzne laboratorium Uniwersytetu Śląskiego, które bada stężenie zanieczyszczeń w naszym powietrzu. 

Skąd wziął się balon, który wzbił się nad gminą Kornowac? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Start balonu rodził zainteresowanie mieszkańców. Wydarzenie śledził również wójt gminy Grzegorz Niestrój, który pojawił się na terenie przypałacowego ogrodu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, która zarządza pałacem w Rzuchowie (gm. Kornowac), 30 lipca podpisała z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach porozumienie o współpracy. Jednym z efektów porozumienia jest przeprowadzenie badań jakości atmosfery w rejonie Rybnika i Raciborza przez latające laboratorium ULKA Uniwersytetu Śl. W efekcie balon na ogrzane powietrze wystartował 11 stycznia w godzinach popołudniowych z przypałacowego ogrodu. 

Za pośrednictwem Facebooka "na żywo" transmitowaliśmy start: 

W tym temacie przeprowadziliśmy rozmowy. W poniższym wideo głos kolejno zabierają: dr hab. Iwona Jelonek, dr hab. Mariola Jabłońska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Ewa Mackiewicz, dyrektor fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Balon, którym dysponuje Uniwersytet Śląski w Katowicach, jest pierwszym w Polsce tego typu napowietrznym laboratorium. Wznosi on Uniwersyteckie Laboratorium Kontroli Atmosfery (ULKA) na wysokość 2-3 km. Krąży nad regionem, zbierając kompleksowe dane na temat jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy oraz kierunków przemieszczania się zanieczyszczeń. W projekcie uczestniczą naukowcy wielu dyscyplin: meteorolodzy, klimatolodzy, mineralodzy, biolodzy, fizycy, chemicy i hydrolodzy.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.