środa, 1 grudnia 2021

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem

19.09.2020 15:05 | 3 komentarze | żet

Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.

Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem
Wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski, senator Ewa Gawęda, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Specjaliści doradzają

- Inwestycję trzeba zrobić, a dzięki temu programowi można z tego wyciągnąć jakiś pieniądz - powiedział nam mieszkaniec Kobyli Damian Plichta tuż po konsultacji ze specjalistami programu "Czyste Powietrze", którzy w sobotnie popołudnie 19 września przyjechali do Pogrzebienia. Doradzali mieszkańcom gminy Kornowac w kwestii otrzymania dofinansowania lub ulgi podatkowej na wymianę źródła ciepła, termomodernizację domu czy montaż paneli fotowoltaicznych. - Takie porady są dobre, bo można w bezpośredniej rozmowie poznać konkretne informacje. Ja na przykład myślałem, że najpierw będę musiał ocieplić dom, aby potem starać się o dofinansowanie do wymiany kotła, a tutaj dowiedziałem się, że jest odwrotnie. Najpierw otrzymam dofinansowanie na wymianę kotła, a potem będę mógł zabrać się za termomodernizację - powiedział nam Stanisław Grim, mieszkaniec Kornowaca, którego spotkaliśmy w Pogrzebieniu.

Coraz mniej formalności

- Warunkiem wejścia w program jest wymiana źródła ogrzewania na kocioł piątej generacji z ekodesignem lub pompę ciepła czy piec gazowy. Następnie można aplikować o wsparcie na termomodernizację - powiedział nam obecny na miejscu Adam Lewandowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  A. Lewandowski zwraca uwagę, że program "Czyste powietrze" wchodzi w nowy etap. Cechuje go uproszczenie procedur aplikowania o dofinansowanie, rezygnacja z udzielania niskooprocentowanych pożyczek, które zostały zastąpione szerszym wachlarzem dotacji (dla osób, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł) oraz ulgami termomodernizacyjnymi (dla osób, których roczny dochód przekracza 100 tys. zł).

Bliżej ludzi

Do Pogrzebienia przyjechała również senator Ewa Gawęda. Parlamentarzystka podkreśliła, jak ważne jest, aby program "Czyste powietrze" był blisko ludzi, szczególnie w naszym regionie, gdzie występuje problem zanieczyszczenia powietrza. Właśnie dlatego w marcu tego roku zorganizowała ona razem z wiceprezesem WFOŚiGW w Katowicach spotkanie z włodarzami gmin powiatu wodzisławskiego, na którym przekonywała ich o konieczności otwarcia punktów konsultacyjnych programu w urzędach gmin. - W tej chwili mamy punkty "Czystego powietrza" w każdej gminie powiatu wodzisławskiego, poza Wodzisławiem Śląskim - mówi E. Gawęda. Dodajmy, że w powiecie raciborskim takie punkty funkcjonuję w Raciborzu, Kuźni Raciborskiej oraz Pietrowicach Wielkich.

Z myślą o najuboższych

Wkrótce program "Czyste powietrze" obejmie również osoby wykluczone energetyczne, korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej. Wszystko dzięki nowelizacji Ustawy o wspieraniu termomodernizacji. - Ta ustawa doprowadzi do tego, że ludzie wykluczeni energetycznie będą mogli otrzymać dofinansowanie 100% kosztów inwestycji. Będziemy podpisywać umowy partnerskie z gminami, które poprzez ośrodki pomocy społecznej są w kontakcie z osobami o najniższych dochodach - mówi wiceprezes Adam Lewandowski.

Słoneczna gmina z widokami

O ekologicznych inwestycjach realizowanych w gminie Kornowac opowiedział nam z kolei wójt Grzegorz Niestrój. - Jesteśmy na etapie końca projektu "Gmina naturalnie słoneczna", w ramach którego zamontowaliśmy 452 instalacje fotowoltaiczne na budynkach mieszkalnych. Aktualnie wymieniamy glikol w tych instalacjach i będziemy przekazywali je na początku roku mieszkańcom. Przystępujemy też do kolejnego dużego programu wraz z gminami Lubomia, Gorzyce i miastem Piekary Śląskie. Będziemy wymieniali źródła ciepła, montowali fotowoltaikę na dachach oraz kotły na biomasę. Wkrótce rozstrzygniemy przetarg na montaż 1500 instalacji i ruszymy z realizacją - mówi wójt gminy Kornowac.

Moja woda

Na zakończenie dodajmy, że senator Ewa Gawęda zachęca mieszkańców naszego regionu do udziału w programie "Moja woda". - Choć tegoroczne lato było mokre, to jednak wskaźniki są jednoznaczne - w najbliższych latach będziemy borykać się z brakiem wody - kończy E. Gawęda.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.