Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Grzegorz Utracki o wprowadzeniu zakazu palenia węglem: to rola państwa

03.05.2019 07:00 | 6 komentarzy | mad

Zdaniem wójta Grzegorza Utrackiego, palenie węglem w piecach powinno być zakazywane nie przez samorządy lokalne, a przez państwo. – Nasza gmina ciągle stara się walczyć ze smogiem po naszymu – mówił wójt na jednym ze spotkań wiejskich, które niedawno odbywały się w sołectwach gminy. Krzyżanowice nie przyjmują więc uchwał antysmogowych.

Grzegorz Utracki o wprowadzeniu zakazu palenia węglem: to rola państwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Uważam, że nie powinniśmy zakazywać palenia węglem, bo to nie jest nasza rola, to rola państwa. Jeśli państwo chce zakazać mieszkańcom palenia węglem, to niech to zrobi – mówił wójt na spotkaniu z mieszkańcami w Owsiszczach. W podobnym tonie szef gminy wypowiadał się również na zebraniach w innych sołectwach Krzyżanowic. Wójt zauważał, że gmina podchodzi do tematu tzw. strefy bez węgla następująco: jeśli jest możliwość zakupu węgla, to mieszkańcy mają prawo go kupić i nim palić. Zachęcał jednak do wymiany źródeł ciepła. Zauważał, że przy wymianie kotłów można liczyć na wparcie ze strony gminy, to wynosi 9 tys. złotych. – Zachęcamy do wymiany na kocioł gazowy. Przy dzisiejszych cenach węgla i czasami jego wątpliwej jakości, piec gazowy jest dobrą alternatywą. Wielu mieszkańców się na niego decyduje – zwracał uwagę wójt Utracki.

Głowa gminy zauważała również, że dotacje to jedno, ale wymiana źródeł ciepła w budynkach gminnych to drugie. Niedawno taką inwestycję dokonano w zabełkowskim przedszkolu. Podobna realizowana jest w Zamku w Chałupkach, którego zarządcą jest gmina. W obu przypadkach wykorzystywane jest wsparcie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ponadto wójt zapowiedział staranie się o dotacje na termomodernizację szkoły w Tworkowie i Chałupkach. Prace przy tej pierwszej mają wynieść ponad 3 mln 441 tys. złotych, przy drugiej ponad 2 mln 800 tys. złotych. Gmina na każdą z inwestycji ma wydatkować około 15 procent kosztów, jednak najpierw musi wyłożyć całość. Później środki mają zostać zwrócone.

Wójt Grzegorz Utracki zachęcał również na spotkaniach wiejskich do zainteresowania się rządowym programem „Czyste Powietrze”. Chodzi więc o pozyskanie pieniędzy na termomodernizację budynków jednorodzinnych, czy wymianę źródeł ciepła. Więcej informacji mieszkańcy mogą uzyskać w referacie rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki gruntami krzyżanowickiego urzędu gminy.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.