Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Czterdzieści osób na spotkaniu o "Czystym powietrzu"

16.10.2018 10:39 | 7 komentarzy | żet

- Dzisiaj zupełnie w oderwaniu od kampanii wyborczej porozmawiamy o czymś bardzo ważnym - o czystym powietrzu, żebyśmy my i nasze dzieci byli zdrowi - powiedział Dariusz Polowy w poniedziałkowy wieczór w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu, otwierając tym samym spotkanie z ekspertami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czterdzieści osób na spotkaniu o "Czystym powietrzu"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie dotyczyło ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze", w ramach którego właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. wymiany źródeł ciepła, przyłączy do sieci gazowej, termomodernizacji, montażu OZE. Budżet obliczonego na 11 lat programu ma wynieść 103 mld zł (63 mld zł na dotacje, 40 mld zł na niskooprocentowane pożyczki), przy czym do województwa śląskiego ma trafić 10 mld zł.

Szeroki zakres

Na początku spotkania zostały omówione podstawowe informacje na temat źródeł zanieczyszczenia powietrza i jego szkodliwości dla zdrowia ludzi. Następnie zreferowano podstawy programu "Czyste powietrze", w którym mogą wziąć udział zarówno osoby, które pierwsze inwestycje w modernizację swego domu mają już za sobą, jak i osoby, które takie przedsięwzięcie dopiero planują (w tym osoby, które dopiero planują budowę domu).

Podstawą do wzięcia udziału w programie jest posiadanie lub wymiana źródła ciepła przynajmniej na kocioł V klasy. W ramach "Czystego powietrza" można ubiegać się o dofinansowanie m.in. audytu energetycznego budynku, zakupu nowego kotła, ale też termomodernizacji budynku, wymiany stolarki okiennej, wykonania przyłącza do sieci gazowej, zakupu i montażu pompy ciepła czy ocieplenia dachu.

Dofinansowanie zależne od dochodu

Wysokość dofinansowania zależy od wysokości dochodu netto w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego (członkami gospodarstwa są rodzice, dzieci do 25. roku życia, wnuki). Jeśli wynosi on 600 zł na osobę, wówczas dofinansowanie inwestycji może sięgnąć 90% kosztów kwalifikowanych.

Wysokość dofinansowania maleje wraz ze wzrostem dochodu netto na członka rodziny - aż do 30% w przypadku gospodarstwa, gdzie dochód na członka gospodarstwa wynosi więcej niż 1600 zł netto. Niezależnie od dofinansowania ekologicznego przedsięwzięcia, można ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę.

Minimalny koszt inwestycji, o której dofinansowanie można się starać, to 7 tys. zł, maksymalny koszt takiej inwestycji to 53 tys. zł. Spełnienie warunków programu pociąga za sobą przyznane dofinansowania lub pożyczki.

- To nie jest tak, że można spełnić warunki i nie dostać tych pieniędzy. Tu nie ma uznaniowości. Te pieniądze się po prostu należą - powiedział podczas spotkania w Raciborzu Adam Lewandowski (na zdj.), prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W zorganizowanym 15 października spotkaniu wzięło udział około 40 osób. Po prezentacji uczestnicy zadali przedstawicielom WFOŚiGW szereg szczegółowych pytań dotyczących możliwości pozyskania dofinansowania na planowe przez nich inwestycje.

Więcej informacji:

Czyste powietrze [PDF]

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza