środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Rusza program dofinansowań

18.08.2018 19:00 | 0 komentarzy | art

Ruszyła realizacja dofinansowań do wymiany pieców w ramach zadania „Ograniczenie Niskiej Emisji w Gminie Mszana w latach 2018-2022”, a konkretnie pierwszy etap, dotyczący roku 2018.

Rusza program dofinansowań
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie trwa powiadamianie mieszkańców i podpisywanie umów z osobami, które na początku roku złożyły wniosek i według kolejności zakwalifikowały się na listę podstawową. - Niektórzy mieszkańcy, którzy złożyli wniosek w trakcie naboru, później się wycofali, będziemy więc kolejno kwalifikować osoby z listy rezerwowej, także według kolejności zgłoszeń - mówi zastępca wójta Mszany Błażej Tatarczyk.

Z rozpoczęciem realizacji zadania gmina czekała do czasu otrzymania decyzji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w sprawie umorzenia części pożyczki zaciągniętej na realizację podobnego zadania latach 2015-2016. Mszana czekała na umorzenie 231 tys. zł. I się doczekała, bo decyzja zapadła w połowie lipca. 16 lipca zwołano sesję nadzwyczajną Rady Gminy, aby środki te wprowadzić do budżetu.

W ramach PONE, w tym roku dofinansowanych zostanie 90 inwestycji polegających na wymianie starego źródła ciepła na kocioł gazowy, kocioł węglowy 5. klasy lub na pelet 5. klasy. Dofinansowanie z PONE może wynieść do 50% do kotła na gaz - maksymalnie 5 tys. zł i do 40% na węgiel lub pellet - maksymalnie do 5 tys. zł.

Urząd gminy przypomina zainteresowanym wymianą kotła w 2019 r., że nabór wniosków odbędzie się z początkiem przyszłego roku. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą jednak wnioski tych osób, które złożyły ankiety w styczniu 2018 r.

(art)