Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?

16.05.2018 17:07 | 0 komentarzy | acz

Czy Rybnik uzyska wsparcie państwa żeby walczyć ze smogiem? Kiedy powstanie indywidualny program poprawy jakości powietrza dla miasta? Te m.in. kwestie były tematem rozmowy z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze” przy okazji jego wizyty w Rybniku.

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rządowy program STOP SMOG został przedstawiony 22 lutego. Niestety Rybnik nie został w nim uwzględniony. Inicjatywa skierowana jest do tych spośród 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast (wg danych WHO), których liczba mieszkańców nie przekracza stu tysięcy. Dla pozostałych miast, zgodnie z późniejszymi deklaracjami, powinny zostać przygotowane indywidualne programy. W tej sprawie prezydent Rybnika Piotr Kuczera spotkał się 17 kwietnia br. w Katowicach z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze”.

– Na spotkaniu przedstawiłem informacje na temat specyfiki Rybnika w kontekście problemu jakości powietrza. Mam tu na myśli m.in. rozwiązania wprowadzone przez Rybnik, temat funkcjonowania dostaw ciepła w mieście czy charakterystykę zasobu komunalnego. Liczę, że po analizie materiałów dotyczących Rybnika padną konkretne propozycje ze strony rządowej – wskazuje Piotr Kuczera.

Wizyta Piotra Woźnego w Rybniku na wernisażu wystawy „Dzieci malują smog dla premiera” była okazją do zapytania rządowego pełnomocnika o postępy prac nad programem dla miasta oraz antysmogowe działania rządu.

Piotr Woźny wskazywał przede wszystkim na podnoszoną często przez samorządowców konieczność wprowadzenia ogólnopolskich przepisów:

– Trzeba dokończyć prace nad wydaniem przepisów wprowadzających normy jakości paliw, tak, by w domowych paleniskach nie można było palić odpadem węglowym. Na Śląsku jest uchwała antysmogowa, ale potrzebne są przepisy, które będą obowiązywały na terenie całej Polski. Trzeba też pracować nad tym, by nie można było sprzedawać najgorszej jakości kotłów – tu przepisy zostały wydane, ale konieczne jest sprawdzenie stosowania ich w praktyce – mówi Piotr Woźny.